Romet Kreek • 28. mai 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Vietnami dong võib kriisi sattuda

Morgan Stanley analüütik ütles, et Vietnam võib sattuda samalaadsesse valuutakriisi, milles Tai bath 1997. aastal oli.

Keskpank on hoidnud dongi liiga tugevana, inflatsioon kasvab ja väliskaubandusdefitsiit suureneb.

Spekulandid ründavad juba dongi 12kuuliste forward'itega, panustades, et dong kukub tuleval aastal USA dollari vastu 39 protsenti.

"Siin on põgenemine dongipõhistest varadest," ütles Morgan Stanley Hongkongis töötav analüütik Stewart Newham Bloombergile. "Paljud klassikalised fundamentaalsed tingimused on paigas, kaasa arvatud ülehinnatud valuuta, hirmuäratavalt paigast ära tasakaaluga majandus ja väikesed valuutareservid."

Dollar maksis eile Hanois 16 229 dongi.

Kekspanga direktor Nguyen Huy ütles panga pressiteates, et keskpank on võimeline tagama korrapärase valuutakursi. Kõrgeim inflatsioon alates 1992. aastast on kasvatanud nõudlust dollari järele.

Tai valuuta devalveerus 1997. aastal dollari vastu 45 protsenti. Spekulandid panustasid, et Tai raha on ülehinnatud. See sündmus lõi doominoefektina paljusid Aasia valuutasid.

Vietnami mittetöötavad laenud kasvavad tõenäoliselt, kuna kinnisvarahinnad langevad, ütles Newhan. Riigi aktsiaturg on tänavu kukkunud 55 protsenti. Ta prognoosis, et dongi kukkumine võiks käivitada regioonis samalaadse olukorra, nagu kümme aastat tagasi oli.

Mina Aasia kriisi eriti ei usu, kuna Aasia majandused on tervemad. Pigem on probleem USA oma ülevõimendatud nõrga majandusega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt