Vietnami dong võib kriisi sattuda

Romet Kreek 29. mai 2008, 00:00

Morgan Stanley analüütik ütles, et Vietnam võib sattuda samalaadsesse valuutakriisi, milles Tai bath 1997. aastal oli.

Keskpank on hoidnud dongi liiga tugevana, inflatsioon kasvab ja väliskaubandusdefitsiit suureneb.

Spekulandid ründavad juba dongi 12kuuliste forward'itega, panustades, et dong kukub tuleval aastal USA dollari vastu 39 protsenti.

"Siin on põgenemine dongipõhistest varadest," ütles Morgan Stanley Hongkongis töötav analüütik Stewart Newham Bloombergile. "Paljud klassikalised fundamentaalsed tingimused on paigas, kaasa arvatud ülehinnatud valuuta, hirmuäratavalt paigast ära tasakaaluga majandus ja väikesed valuutareservid."

Dollar maksis eile Hanois 16 229 dongi.

Kekspanga direktor Nguyen Huy ütles panga pressiteates, et keskpank on võimeline tagama korrapärase valuutakursi. Kõrgeim inflatsioon alates 1992. aastast on kasvatanud nõudlust dollari järele.

Tai valuuta devalveerus 1997. aastal dollari vastu 45 protsenti. Spekulandid panustasid, et Tai raha on ülehinnatud. See sündmus lõi doominoefektina paljusid Aasia valuutasid.

Vietnami mittetöötavad laenud kasvavad tõenäoliselt, kuna kinnisvarahinnad langevad, ütles Newhan. Riigi aktsiaturg on tänavu kukkunud 55 protsenti. Ta prognoosis, et dongi kukkumine võiks käivitada regioonis samalaadse olukorra, nagu kümme aastat tagasi oli.

Mina Aasia kriisi eriti ei usu, kuna Aasia majandused on tervemad. Pigem on probleem USA oma ülevõimendatud nõrga majandusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing