Eraldati iidsete viikingite DNA

29. mai 2008, 13:39

Rühm teadlasi kinnitab, et neil õnnestus
eraldada tuhat aastat vanu DNA-ahelaid kümne viikingi luustikust. Kui see väide
osutub tõeks, on tegemist märkimisväärse saavutusega, sest paljude teadlaste
arvates on DNA eraldamine iidsetest inimjäänustest praktiliselt võimatu.

Kopenhaageni ülikooli töörühm eesotsas Jorgen Dissingiga teatasid, et nad eraldasid geneetilist materjali 1000 aasta vanuste skelettide hammastest. Luustikud leiti paganlikust matmiskohast nimega Galgedil, mis asub Taanile kuuluval Funeni saarel, kirjutas LiveScience.

Kaitseriideid kandvad teadlased eemaldasid hambad luustike küljest samal hetkel, kui need kaevati välja haudadest, kus nad 1000 aastat segamatult olid lebanud. Järgnevad laboriprotseduurid viidi läbi äärmise hoole ja ettevaatusega, et vältida proovide saastamist tänapäevase DNA-ga.

Viimaste aastate jooksul on teadlased näidanud, et iidsetelt inimestelt pärineva DNA eraldamine on põhimõtteliselt võimalik, kui saastumisohu vähendamiseks võetakse kasutusele ranged meetmed.

Kuigi viikingite all mõeldakse sageli põhjamaadest pärit mereröövleid, on hiljutised uurimused näidanud, et nende hulka kuulus ka merdsõitvaid kaupmehi. Dissing ja tema kolleegid on huvitatud viikingite populatsiooni sugulussuhetest ja geneetilisest varieeruvusest.

Iidsetelt organismidelt DNA eraldamine on niigi keerukas protseduur, sest terveid ja puutumatuid molekule on vähe, kuid inimese DNA uurimise muudab veelgi raskemaks saastumisoht tänapäevaste inimeste DNA-ga. Sellist saastust on äärmiselt raske vältida, sest inimesed osalevad igas proovide analüüsimise etapis alates väljakaevamistest kuni laborianalüüsideni. Paljud eelnevad sarnaste uurimuste tulemused on seetõttu kahtluse alla seatud. Viikingite DNA analüüsimine ei paljastanud aga mingeid tõendeid välise DNA-ga saastumise kohta, kinnitas Dissing.

Iidsete inimeste DNA uurimine aitab vastata olulistele küsimustele näiteks geneetiliste haiguste päritolu, meie esivanemate rännuteede või hõimu- ja sugulussuhete kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2008, 11:37
Otsi:

Ava täpsem otsing