Christel Karits • 29. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ernst Lubitschi müstiline puudutus

Räägitakse, et Ernst Lubitschi surmaga 1947. aastal ei lõppenud mitte ainuüksi suurlavastaja elutee, vaid ka terve epohh Ameerika filmitööstuses.

Lubitschi kolleeg ja hilisem kolmekordne Oscari-võitja Billy Wilder oli selleks puhuks kontoriseinale kirjutanud kogunisti lause "Kuidas Lubitsch seda teha suutis?"

Lubitschi filmidel oli aura, mida teistel oli võimatu tabada, ning tehniliselt täiuslikkuseni lihvitud stiil, mis oli kordumatu ja talle ainuomane.

Euroopast pärit andekas näitleja ja filmilavastaja pööras uue lehekülje USA komöödiates, muutes need pöörasemaks ja leidlikemaks.

Ainult Lubitsch oskas naerma panna seni surmtõsiste rollide kuninganna Greta Garbo filmis "Ninotška" või teha tõsistel teemadel nagu sõda ja fašism, maailma ühe parima ja lõbusama natsivastase komöödia "Olla või mitte olla".

Lubitschi surmaga polnud küll enam režissöör Lubitschit ja tema filme, kuid Lubitschi müstiline "puudutus" jäi siiski alles.

Käesolev filmiprogramm kingib algava suve puhul killukese Lubitschi maagilisest maailmast esmakordselt ka eesti vaatajatele.

Seitsmele mängufilmile lisaks tuuakse vaatajateni huvitav dokumentaalfilm Lubitschi pikast ja väga mitmekülgsest karjäärist.

Lubitschi populaarsetes USA perioodi filmides mängivad mitmed 30-40ndate aastate staarid, näiteks Greta Garbo, Marlene Dietrich ja Carole Lombard. Seda perioodi tuntakse ka maineka ajakirja Entertainment Weekly poolt parimate filmilavastajate hulka valitud Lubitschile maailmakuulsuse toonud termini "The Lubitsch Touch" all. Lisaks näeb Katariina kirikus ka hiljuti Goethe Instituudi väljaantud Ernst Lubitschi sarja filme, mis näitavad lavastajat oskusliku ajaloožanri ja seiklusfilmi ühendajana 1920ndate tummfilmis.

"The Lubitsch Touch" on kujunenud käibefraasiks, millega tähistatakse filmirežissöör Ernst Lubitschi unikaalset stiili ja talle ainuomaseid kinematograafilisi võtteid. Aga mida see "Lubitschi puudutus" siis õigupoolest tähendab?

Chicagos asuva Columbia College'i filmiprofessori Scott Marksi sõnul mõtlesid väljendi "The Lubitsch Touch" välja filmistuudio pressiesindajad, kes ihkasid suurest režissöörist Ernst Lubitschist omaette kaubamärki teha. Nagu Marks ise märgib:

"Tiitel kleepus lavastajale külge ja kriitikud vaidlevad selle üle tänapäevani, kaotamata lootust lahendada selle tähenduse mõistatust."

Alfred Hitchcock on nimetanud Lubitschit puhta filmikunsti loojaks ja Greta Garbo ainsaks tõeliselt suureks lavastajaks.

"Ta oskas näidata ilu ja huumorit seksis ilma iharuseta paremini kui ükski teine režissöör, kellest iial kuuldud on," on öelnud Charles Chaplin.

Lubitsch ise on tunnistanud, et usub, et on sügavalt sisse võetud üksnes armastusest töö vastu, mida ta on otsustanud teha. "Ma olen iga filmi loomisest niivõrd haaratud, et ma ei mõtle tõesti mitte millelegi muule."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt