Moody's: Eesti reiting peab vastu

Sirje Rank 30. mai 2008, 00:00

Läti ja Leedu seevastu koos Ungariga on nende riikide seas, mille laenureitingut Moody's võib langetada.

Moody's märgib, et aastaid väldanud jooksevkonto defitsiidi kasv ja laenuralli on viinud mitmed riigid olukorda, kus järgmisena võib neid tabada järsk ja valus korrektsioon. Pinged on lähenemas kriitilisele piirile ning oma analüüsiga tahab Moody's aimu anda, kuidas "raske maandumine" reitinguid võiks mõjutada.

Eesti, Bulgaaria, Kasahstan, Tšehhi ja Island on need riigid, kus Moody'se hinnangul on avaliku sektori finantsseis sedavõrd hea, et reiting kannatab välja ka võimaliku majanduse järsu pidurdamise stsenaariumi.

"Põhjus, miks Eesti, on madalama riskiga grupis on selles, et hindame eelkõige valitsusi ja Eestil on avaliku sektori võlakoorem väiksem kui paljudel teistel riikidel. Isegi kui avaliku sektori võlg majanduse ränga languse korral järsult kasvab, jääb see vastavaks Eesti tänasele reitingule," selgitas Moody'se riskihindamise osakonna asepresident Kristin Lindow eile New Yorgis. "Ka pole Eestil lähiajal tagasimaksmist nõudvaid lühiajalisi laene nagu näiteks Ungaril."

Eesti valitsuse poliitika on olnud ettevaatav, olemas on reservid, mida majanduskasvu järsu pidurdamise korral käiku lasta. Samuti on Eestil ruumi, et ranges eelarvepoliitikas järele anda ja majandust stimuleerida, ütles Lindow.

Keskmise riskiastmega riikide gruppi liigitas Moody's Rumeenia, Poola ja Horvaatia.

Läti, Leedu ja Ungari on seevastu kõige nõrgemas seisus. Majanduse järsk pidurdumine võib seal tuua avaliku sektori võla tuntava kasvu. Arvestades võimaliku finantsšoki ulatust, ei suuda need valitsused ilmselt kiiresti oma rahalist tugevust taastada. See võib viia reitingu langetamiseni.

Raport mainib ka devalveerimise võimalust. "Seda ei saa kunagi välistada isegi valuutakomitee puhul, kui defitsiit on suur," ütles Lindow. "Me ei pea devalveerimist aga tõenäoliseks, ehkki tõsi on, et eriti turu praeguses rahutus seisus pannakse valuutasüsteemide vastupidavus proovile. Turu hoiakuid vaadates näeme, et mitme riigi puhul arvatakse, et need ei tule oma kohustuste täitmisega toime. Meie ei näe isegi seda, et mõni neist investeerimisjärgu reitinguga riikidest võiks variseda sellest kategooriast välja. Veel vähem jätta kohustused täitmata," ütles Lindow.

Moody's hindas ka võimalikku panganduskriisi riski ning leidis, et see on suurim Bulgaarias, Rumeenias ja Kasahstanis. Horvaatia jääb vahepeale, ülejäänud riikides on risk väike.

Balti turul tegutsevate Rootsi pankade olukorda kommenteerides ütlesid agentuuri pangandusanalüütikud Janne Thomsen ja Antonella Pisani, et Moody's on küll Swedbanki reitinguväljavaate negatiivseks muutnud, sest Hansapanga finantstugevuse reiting on ümbervaatamisel ja hoiusereiting negatiivse väljavaatega, kuid emapank ise on väga kõrge reitinguga. SEB puhul on Moody'se reitinguväljavaade positiivne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing