Aprillis kasvas kõige kiiremini postimüük

30. mai 2008, 13:43

Eesti majanduse jahenemise tõttu on
inimesed hakanud oma tarbimist oluliselt piirama ja seetõttu jäi aprillis
jaemüügi maht eelmise aasta tasemele, postimüük kasvas aga 45 protsenti.

Jahenev majandus vähendab jätkuvalt tarbijate kindlustunnet, mis mõjub negatiivselt ka jaemüügile. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga on suurenenud inimeste kartused tööpuuduse osas ja on hakatud rohkem kulutusi kokku hoidma. Vähenenud või ära jäänud on ka laenuraha toel kiirelt kasvanud nõudlus. Tarbimise reaalkasvu piiras oluliselt ka 11,4% suurune tarbijahindade tõus aprillis, teatas majanduministeerium.

Kiiremini kasvas aprillis müük posti teel (45%), mida osaliselt mõjutas järelmaksu võimalus ja ka eelmise aasta madal võrdlusbaas. Hea juurdekasv oli ka farmaatsiakaupade, kosmeetika ja tualetitarvete ettevõtetel (10%). Tööstuskaupade kaupluste müük kasvas kokku 2%.

Toidukaupade kaupluste jaemüük jäi 1% võrra eelmise aasta tasemele alla. Toidukaupade tagasihoidlikule müügile avaldasid mõju kiiresti kasvavad hinnad. Inimesed vähendavad ka toidukulutusi ja muudavad tarbimisharjumusi, loobuvad kallinevatest piima- ja lihatoodetest, jälgivad tähelepanelikult hindu, ostes odavamaid ja väiksemates kogustes tooteid. Samas siiani on toidukaupluste müük olnud küllaltki stabiilne.

Vaatamata soojematele ilmadele ja soodusmüükidele ei suutnud jaekaubandus aprillis suurt müügikasvu saavutada ka tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja nahktoodete osas, nende kaupluste müük kasvas võrreldes eelmise aastaga 1% võrra. Sama palju kasvas jaemüük ka majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustel. Kasvu pärssis endiselt kinnisvara- ja ehitusturu langus. Ka tehnikakaupade kauplused hindasid konjunktuuri halvaks.

Sõidukikaubandusettevõtete jaemüük püsivhindades suurenes aprillis 7% ja müügitulu (kajastab nii jae- ja hulgimüüki kui ka liisingut) jooksevhindades 12%, sellest mootorsõidukite ja nende varuosade müügitulu 10%. Uute autode registreerimine püsis küllaltki stabiilsena, vähenemine oli ainult 2,9%. Uute sõidukite osatähtsus registreeritud sõidukitest tõusis aastaga 10 protsendipunkti võrra. Vaatamata kõrgele hinnale ei ole mootorikütuse müük vähenenud, müük kasvas aprillis püsivhindades 7%.

Erilist jaemüügi kasvu pole ette näha ka maikuus, sest hinnad on endiselt kõrged ning tarbijate kindlustunne madal. Konjunktuuriinstituudi kaubandusbaromeetri prognoosi saldod olid aprillis märtsikuu näitajatest halvemad nii kaupade tellimuste kui ka järgneva 3 kuu müügi osas, kuid jäid siiski positiivseks ja olid nii detsembri kui ka jaanuarikuu näitajatest tunduvalt paremad. Kindlustunde indikaator oli aprillis viie protsendipunkti võrra märtsikuu tasemest madalam, kuid tõusis jälle mais +8ni. Viimase 3 kuu müügi saldo oli mais +16, mis annab lootust, et jaemüük maikuus siiski veidi kasvab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2008, 13:41
Otsi:

Ava täpsem otsing