Romet Kreek • 1. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

American Express eristub teistest

Kuid ega ettevõte pole seni siinmail tundmatu olnud. American Expressi teenuseid hakkas näiteks Estravel vahendama juba 1995. aastast. Pangad pakkusid välismaale reisijatele sularahast kindlamaid American Expressi reisitšekke.

Eesti pangad armastasid varem teha ka välisarveldusi American Express Banki vahendusel, mis on nüüdseks müüdud Aasias ja Aafrikas tegutsevale pangale Standard Chartered. American Expressi jaoks ei olnud see rahvusvaheline pangandusäri enam eriti atraktiivne - pangandusoperatsioonide omakapitali tootlus oli palju madalam reisi- ja kaarditeenuste omast ning konkurents aina tihenes. Standard Chartered sai aga tugevdada oma positsioone koduturgudel ning ligipääsu nii mõnelegi uuele. Lisandus häid töötajaid, kogemust ja kliente.

Kas osta American Expressi aktsiat? Kõigepealt erinevusi teiste kaardipakkujatega. Tugeva kaubamärgiga American Express pakub lisaks kaardiarveldustele kõikvõimalike lisahüvesid - isegi kuni eralennuki rendini välja. Suurim erinevus seisneb aga selles, et kui Mastercard ja Visa pakuvad vaid kaartide väljastamist ja kaardiarvelduste teenuseid ise krediidiriski võtmata, siis American Express annab kundedele oma riisikol laenu, pangad vaid vahendavad nende kaarte. Arvestades olukorda USA laenuturul, on võib-olla isegi parem mitte olla ise laenuvõtja ja laenuandja, vaid kõrval seistes teenustasusid koguda. American Express tunneb klientide rahakotipitsitusi. Huvitav on see, et American Express ei võrdle end presentatsioonides teiste kaardipakkujatega, vaid USA suurimate pankadega - tema on ju kah laenuäris sees.

Kui vaadata, kuidas rahvusvaheline äri oma kasumit saab, siis on see jätkuvalt väga USA-keskne. Üle poole mullusest käibest andsid USA tegevused ning umbes pool kasumist samuti.

American Expressi aktsia on viimasel ajal suhteliselt kehvasti esinenud. Hiljuti börsile tulnud Visa ja Mastercard on väga jõuliselt kerkinud, iseäranis nende privilegeeritute jaoks, kes neid juba emissioonist said. American Express on börsitulnukatega võrreldes soliidne vanadusele kalduv tegelane. Ettevõte on asutatud 1850, kuulsasse Dow Jonesi tööstuskeskmisesse võeti aktsia 1982. aastal.

American Express on pakkunud tänuväärset leiba väga pikka aega maailma kuulsaimale investorile Warren Buffettile, kelle Berkshire Hathaway ostis aktsiat juba aastal 1964. Buffett ostis aktsiat siis, kui valitses usalduskriis ning ei usutud ettevõtte ellujäämisesse. Buffett jälgis restoranikassa juures kundede kaardikasutuse harjumusi ja nägi, et ettevõtte olulisimat toodet, kaarti, kasutati ohtralt. See veenis teda, et seda ettevõtet oli veel natuke vara maha kanda. Buffetti ettevõtte portfellis on American Expressi aktsia osa kümme protsenti.

Analüütikutel, kes üksmeelselt Visa ja Mastercardi aktsiat ostma või hoidma kutsuvad (müüa ei soovita keegi), on American Expressi aktsia suhtes küllaltki erinevad arvamused. Kaheksa analüütikut soovitasid aktsiat osta, seitse hoida ja neli müüa.

Et ettevõte peaks Mastercardist ja Visast USA majandusolukorra tõttu rohkem kannatada saama, ei tohiks üllatada. Asi ei ole selles, kui suur on USA osa ettevõtete kasumis, vaid pigem ärimudelis. Aktsia hinna hiljutisele vähikäigule vaatamata ei julgeks mina seda küll maha kanda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt