Anne Oja • 1. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Laoautod müügis värske kaubana

Enamasti pole ilmselt sisulist vahet, kas auto tuli koosteliinilt tänavu, mullu või tunamullu, kuid tootjad on mõnda mudelit vahepeal täiustanud.

Näiteks on 2008. aasta Grand Cherokeedel teistsugused esituled kui mullustel. Tänavusele Grand Cherokee mudelile otsa vaadates tunduvad tema silmad ümmargused, 2007. aasta omal on esituled pisut kandilised.

Uurimise peale muutis Silberauto kähku oma müügikuulutust ja pakub selles nüüd Grand Cherokee '08 asemel Grand Cherokee '07-t.

"Täname tähelepanu juhtimast," ütles reedel Silberauto PR-spetsialist Rauno Kais. "Motors24 pakutavad Grand Cherokee mudelid on 2007. mudeliaasta autod, mida müüme praegu soodsamate hindadega. Tegemist on uute registreerimata autodega, mis on meie laos kohe saadaval. Mudelinimes nähtuv '08 on Motors24 sisestatud. Palume need tänase päeva jooksul korrigeerida."

Kais lisas, et Silberauto laos on juba ka 2008. aasta facelift'i läbinud Grand Cherokeed, kuid neile kehtivad tavahinnad.

Viking Motorsi juht Üllar Taniberg kauples vastamiseks ajapikendust. Põhjalikult kaalunud, lükkas ta vastutuse kampaania korraldaja kaela: "Reklaami on üles pannud Motors24 ja tõepoolest on seal tänaseni mõni viga, nagu näiteks on Cadillac XLR neljaukseline jne, nende parandamisega osapooled tegelevad."

Taniberg keeldus täpsustamast, kui palju ja mis aastakäigu Hummereid tal laos seisab. "See on ärisaladus!" pareeris ta.

"Termin "aasta mudel" ei ole siin üldse kasutusel. Autod, mis on juba registreeritud ja on olnud kasutuses, on ka vastavalt märgistatud, näiteks ‘07, ja pakkumises on kirjeldatud registreerimise aeg ja läbisõit," õigustas autokaupmees asjatundmatu ostjaga manipuleerimist.

Tarbijakaitseameti peadirektor Helle Aruniit ütles, et neil on menetluses mitu juhtumit, kus inimesed ostsid salongist auto ja hooldusse minnes selgus, et see oli laoplatsil seisnud kaks aastat.

"Praegusel infoajastul ei saa hästi varjata, mis auto väljalaskeaasta on. Tänapäeval saab ligi erinevatele registritele ja sel juhul tuleb hoolduses välja, et ostja pole saanud üldse sellist autot, nagu talle müümisel lubati," rääkis Aruniit.

"Las ta olla eelmise aasta mudel, kas või täiesti uus auto ja võib-olla lattu seisma jäänud, aga ostja peab seda teadma. Kui möödunud aasta autot müüakse selle aasta mudeli pähe, on tegu eksitava kauplemisvõttega," lisas Aruniit, "väljalaskeaasta ja muud detailid on väga olulised, eriti kui allahindlus on suur. Ostma minnes pean ma neid teadma."

Aruniit lisas, et tarbijakaitseamet võtab autode sooduskampaaniad kohe luubi alla.

Premium Motorsi mehed peavad sellist aastarvudega mängimist kliendi petmiseks.

"Leian, et see on kliendi petmine. Kui sooduskampaaniaga müüakse eelmise põlvkonna autosid, tuleb kliendile seda öelda. Kui mõni oma lao umbselt täis ostnud firma arvab, et võib oma riskid maandada klientide kaela, arvab ta väga valesti," kommenteeris Hummereid ja teisi luksusautosid müüva Premium Motorsi omanik Jürgen Vester nn 2008. aasta autode soodusmüügikuulutusi.

Premium Motorsi brand manager Jaan Meristo nentis, et teoreetiliselt saab ka 2006. mudeliaasta auto registreerida esimest korda 2008. aastal. Meristo selgitas, et autokaupmehi ühendav AMTEL (Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liit) soosib tarbija eksitamist.

"Praegu on nii, et AMTEL on kinnine klubi, kes mängureegleid teeb, ja nemad võivad tarbijat petta," ütles Meristo. Hiljem turule sisenenud Premium Motors staažikaid autofirmasid koondavasse AMTELisse ei kuulu.

Premium Motorsi andmetel on Viking Motorsi soodsa hinnaga Hummer H2 '08 juba tootmisest maha võetud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt