Maja ostmine võib kesta ehitusest kauem

Claire Pullinen 02. juuni 2008, 00:00

Esmalt tuleks selgeks teha, mis on elukoha puhul olulised tegurid: kas mere lähedus, merevaade, mets, suure keskuse lähedus või keskuses paiknemine. Kui lähedal peaksid asuma koolid, kauplused ja muu igapäevaeluks vajalik.

Välja tuleks selgitada soovitava krundi suurus, maja suurus, magamistubade arv jne.

Kaaluda tasub nii elamisvalmis maja ostu kui ise ehitamise võimalust. Oma võimalused tuleb selgeks mõelda, mitte ainult rahalisest aspektist, vaid ka ajalisest. Oluline on see, kui palju on aega tegeleda uue kodu ehitamisega või siis maatüki või maja otsimisega.

Sobiva maja leidmine, mis on ka asukoha poolest sobiv, võib mõnikord võtta isegi rohkem aega kui sobiva krundi leidmine ja maja ise ehitamine.

Kui soovid on paberil, tasub paralleelselt tegelema hakata kolme asjaga: pangaga laenuvõimaluste arutamine ja parima finantsskeemi väljatöötamine, maakleri kaudu vana eluaseme tegeliku hinna selgitamine ja selle realiseerimisvõimaluste kaalumine ning uue sobiva maja või maatüki otsimine. Seda soovitan samuti pigem maakleri abiga teha.

Kindlasti tundub paljudele õige maatüki leidmine lihtsamana kui sobiva maja leidmine õiges kohas.

Praeguseks on kõige rohkem langenud kruntide hinnad. Nii Tallinnas kui ka Tallinna lähiümbruses võib juba kordades mõistlikuma hinnaga krundi soetada, kui seda aasta tagasi sai.

Samas paljud väljakujunenud piirkonnad, nagu Nõmme, Kakumäe, Kristiine ja Pirita, on juba täis ehitatud ning tühja krunti leida polegi nii lihtne.

Sellistes piirkondades peab krundi soetama koos mõne vana majaga, mille saab soovi korral lammutada, et uus peale ehitada. Taolisi valikuid saavad teha suhteliselt vähesed kliendid.

Samuti on võrreldes aastataguse ajaga odavnenud ehitusturu hinnad, ehitajate leidmine on lihtne ja eeldatavasti on paranenud ka töö kvaliteet.

Peamine eelis maja ostmisel on võimalus kohe sisse kolida. Ära jäävad aja- ja närvikulu, mida ehitusprotsessi jälgimise puhul alahindama kiputakse.

Samuti ei tasuks unustada asjaolu, et väga paljud ehitusettevõtted kalduvad pakkumises ettenäidatud piiridest üle minema ning kui otsustakse maja ise ehitada, võib see oodatust kallimaks osutuda. Elamisvalmis maja puhul on aga lõplik hind kohe teada.

Nüüdseks on seadused valmismaja ostmise ostjatele ka turvalisemaks teinud. Väga suurte varjatud puuduste korral on kõige äärmuslikum võimalus tehing tagasi pöörata ning raha tagasi saada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing