EAS investeerib 1,4& miljardit kalliste toodete arendusse

Mariliis Pinn 02. juuni 2008, 14:10

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhatuse
esimees Ülari Alamets teatas pidulikult, et tal on hea meel kuulutada välja
toodete ja teenuste arendamise toetus ligi 1,4 miljardi krooni ulatuses.

"Eesti ettevõtetel on üha keerulisem võistelda maailmaturul väiksemate tootmiskuludega. Konkurentsivõime huvides on pakkuda suuremat lisandväärtust andvaid ning välisturgudele suunatud tooteid ja teenuseid, mis eeldab panustamist innovatsiooni,“ ütles Alamets.

"Ei ole vaja sügavuti minna, et näha, et tootlikkuse tase kõigis sektoris on allpoole vana Euroopa keskmist. Uuringutest on välja tulnud, et Eesti majanduses struktuuris domineerivad töömahukad ja mitte kõrge lisandväärusega sektorid. Ümberstruktureerimine ei toimu riigi sekkumiseta," selgitas ta.

Alametsa hinnangul võiks toetus genereerida praegusele lisaks umbes 50 miljardit krooni ekspordimahtu, kui uued tooted on valmis. "Laome vundamenti, et 5-6 aasta pärast oleks veel põhjust et kallite nutikate tootega rahvusvahelisele turule minna, et küsida kallist hinda," ütles ta EASi pressibriifingul.

EASi juhi soov on, et investeeringud tootearendusse kahekordistuks. "2006. investeeriti miljard krooni 2010. eesmärk on 2,3 mld krooni," lisas ta.

"Tootearendustoetus on mõeldud Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele, kes soovivad välja arendada uusi tooteid, teenuseid või tehnoloogiaid,“ sõnas EASi innovatsioonidivisjoni direktor Ilmar Pralla.

EASi toetusprogrammide abil on välja töötatud mitmeid välismaal edukaks osutunud tooteid ja teenuseid, näiteks ASi Tere Dr Helluse tootesarja, ASi NeoQi energiakookonid, ASi Ritsu tootmisseadmed palkmajade toomiseks jt.

"Toetame teenuste ja toodete arendamist, sest uued head ja kallid teenused-tooted annavad konkurentsieelise. Lisandub käive ja eksport. Andmed näitavad, et uute asjadega turule tulnud firmade käive kasvas kaks korda, võrreldes nendega, kes jätkasid vanade toodetega," selgitas ta.

Pralla sõnul keskendub 1,4 miljardi krooni suuruse eelarvega programm nii uute toodete ja teenuste väljatöötamisele kui ka olemasolevate ambitsioonikale edasiarendamisele. "Selle eesmärgi nimel toetatakse kolme peamist tegevust: arendustööde ettevalmistamist, tootearendust ja tootearenduse jaoks vajalike rakendusuuringute teostamist," lisas Pralla.

Toetatakse ka teadusasutuste ja ettevõtete koostöös ellu viidud projekte. Ettevõte ise peab arendusprojektist finantseerima vähemalt 50 protsenti ning ühe arendustoetuse maksimummäär on 30 miljonit krooni. Toetusprogrammi kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

EAS avab lähinädalatel ka tehnoloogia arenduskeskuste programmi mahus miljard krooni, mis on mõeldud ettevõtete tootearendust toetavate ja koostöös elluviidavate rakendusuuringute tarbeks. "Kui aga hea toode või teenus valmis, siis saab abi ka tootmiseks või müügiks vajaliku personali koolitamisel – teadmiste ja oskuste arendamise programmi raames – ning uutele välisturgudele sisenemiseks vajalikuks turunduseks, tuginedes eksporditurunduse programmile," ütles Pralla.

Taotlusi saab esitada alates 16. juunist aasta lõpuni. "Kindlasti enne, kui tulete lõpliku taotlusega, konsulteerige meiega, saame koos üle vaadata ja raha saamise võimalus on suurem," lisas ta. Pralla sõnul on oluline, et ettevõte ise usuks oma ideesse ja arvaks, et see väärib elluviimist.

Alamets nõustus juba väljakäidud võrdlusega, et Eesti majandus on kui pidurdav või boksi sõitev vormel. "On tulemas vaheaasta, tuleb uusi tooteid arendada ja lisaseadmeid paigalda, et järgmisel hooajal konkurentsivõimelisem olla. Meie teenindusmeeskond on saabuva auto jaoks hästi varustatud," lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. June 2008, 15:13
Otsi:

Ava täpsem otsing