Kosmosepeeglid kliima soojenemise vastu ei aita

02. juuni 2008, 16:13

Idee lennutada kosmosesse peeglid, mis
hoolitseksid selle eest, et maapinnani jõuaks vähem päikesevalgust ei täida
siiski talle pandud lootust. Kliima soojenemise vastu võitlemisel võivad peeglid
kasu asemel hoopis kahju kaasa tuua.

Novaator kirjutas sellest ideest eelmise aasta lõpus: Päästke maailm! 10 hullumeelset ideed IX: kosmosepeeglid

Suurbritannia Bristoli ülikooli teadlased Dan Lunti juhtimisel koostasid kolm detailset kliimamudelit mängides Maa kliimaga kolme erineva stsenaariumi põhjal. Esimese mudeli puhul oli tegu tööstusrevolutsiooni eelse olukorraga. Teisel oli atmosfääris leiduva CO2 tase neli korda kõrgem kui enne tööstusrevolutsiooni algust. Kolmas mudel arvestas sama kõrge CO2 tasemega, kuid päikesekiirgust oli 4 protsenti vähem, päikesekiirgust saaks vähendada kosmosesse lennutatud peeglite abil.

Ilmnes, et päikesepeeglid – või varjud ei taga seda, et kliima muutuks tagasi selliseks nagu see oli enne tööstusrevolutsiooni. Troopilistel laiuskraadidel muutuks kliima keskmiselt 1,5 ° C jahedamaks, samas kõrgematel laiuskraadidel läheks keskmiselt 1,5 °C soojemaks. See vähendaks polaarpiirkondades merejää esinemise tõenäosust ning jää pealt kala püüdvatele mereloomadele tooks selline stsenaarium ilmselgelt kahju.

Sademete keskmine hulk väheneks umbes viis protsenti. Artikkel ilmus ajakirjas Geophysical Research Letters.

Kosmosepeeglite idee on juba varemgi saanud kõvasti kriitikat. “See oleks kallis, ohtlik, kui peeglitega peaks midagi juhtuma ning ei lahenda näiteks ookeanide happelisemaks muutumise probleemi, mis paratamatult kaasneb CO2 taseme tõusuga,” ütles Lunt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2008, 17:38
Otsi:

Ava täpsem otsing