Tselluloosist etanooli valmistav tehas alustas tööd

02. juuni 2008, 11:57

Paari päeva eest alustas tööd aastas 5,3
miljonit liitrit etanooli tootev tehas. Louisiana osariigis paiknev rajatis on
esimene tselluloosist etanooli tootev tehas USAs, mis on kavandatud pidevalt
töötama. Seni on tselluloosist etanooli toodetud lühiajaliselt erinevate
pilootprojektide käigus.

Firma Verenium tehases kasutatakse toorainena suhkru tootmisel tekkinud suhkruroo ülejääke. Verenium soovib näidata, et nad suudavad toota etanooli hinnaga kaks dollarit galloni eest (üle viie krooni liiter), mis teeks nende toodangu bensiini ja maisietanooliga võrreldes konkurentsivõimeliseks, kirjutas Technology Review.

Järgmisel aastal soovib ettevõte tootmisvõimsust oluliselt lisada, ehitades tehaseid, mis toodaksid 75-110 miljonit liitrit etanooli aastas. Verenium usub, et pidevalt töötavas tehases õnnestub tootmisprotsess muuta efektiivsemaks ning viia ka etanooli hind senisest tselluloosietanooli hinnast oluliselt allapoole.

Hetkel on pea kogu USA biokütusena tarvitatavast etanoolist toodetud maisitõlvikutest. See pole aga jätkusuutlik lahendus, sest maisi tarvitamine on üks põhjuseid toiduainete hinnaralli taga, mis on inimesed üle maailma vihaseks ajanud. Tõusvad maisi- ja naftahinnad on aga andnud võimaluse tselluloosist toodetud etanoolile, mis peakski olema pikas perspektiivis suund, mille poole liikuda, sest tselluloos on taimedes kasutatav ehitusmaterjal, mida on külluses odavalt saadaval.

Verenium kasutab tselluloosist etanooli tootmiseks hapet, ensüüme ja kahte tüüpi baktereid. Suhkruroos sisalduv tselluloos on ümbritsetud aine poolt, mida nimetatakse hemitselluloosiks. Mõlema puhul on tegemist kompleksse struktuuriga süsivesikutega. Tselluloos koosneb kuue süsiniku aatomiga lihtsuhkruist, hemitselluloos aga viie süsinikuga suhkruist, mistõttu tuleb nende lagundamiseks kasutada erinevaid organisme. Vereniumi asepresidendi John Malloy sõnul teebki nende meetodi oluliseks asjaolu, et etanooli tootmiseks kasutatakse nii tselluloosi kui ka hemitselluloosi.

Protsess algab taimse materjali kuumutamise ja happega töötlemisega, et eraldada tselluloos hemitselluloosist. Hemitselluloos lagundatakse geneetiliselt modifitseeritud soolekepikese (E. coli) poolt. Tselluloosi lagundamiseks kasutatakse ensüüme ja bakterit nimega Klebsiella oxytoca. See bakter on kasulik ka selle poolest, et toodab tselluloosi lagundavaid ensüüme, vähendades vajadust väliste ensüümide järgi 50 protsendi võrra.

„Selle tehase avamine ja paljude teiste sarnaste projektide töös olemine on pöördepunktiks tselluloosietanooli tööstusele,“ ütles Vereniumi juht Carlos Riva. „Ensüümide ja vajalike mikroorganismide olemasolu näitavad, et mingit teaduslikku läbimurret pole tselluloosist etanooli tootmiseks enam vaja. Selle eesmärgi saavutamiseks on tehtud väga palju tööd. Nüüd on vaja vaid alustada suuremahulise tootmisega.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2008, 14:26
Otsi:

Ava täpsem otsing