Tarvo Vaarmets • 2. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

City Service'i kasv istub Peterburis

Suure hooga alanud ümberkorraldused Peterburi kinnisvarahaldusturul on nüüdseks mõneti takerdunud. Sellega koos on aeglustunud ka Leedu kinnisvarahaldaja City Service'i laienemistempo. Kui algselt oli Peterburi võimude plaan anda sisuliselt kogu kinnisvarahaldus ebeefektiivsetelt riigiettevõtetelt üle eraettevõtetele, siis tegelikkuses on toimunud enampakkumisi suures osas võitnud hoopis riigiettevõtted. Samuti kavatseb Peterburi linnavalitsus praeguste plaanide kohaselt umbes kolmandiku hallatavast alast jätta riigiettevõtete kätte. Viimase eesmärgiks on säilitada kontroll haldusturul juhuks, kui mõni eraettevõtte peaks rivist välja langema.

Ebamäärasusele vaatamata oli City Service veidi üle aasta tagasi toimunud Peterburi oksjonitel edukaim eraettevõte, mille tulemusena on enesele nüüdseks haaratud 2,7 miljonit ruutmeetrit pinda. Hansabank Marketsi mai keskel avaldatud analüüsist võib lugeda, et veel enne selle aasta lõppu võib Peterburi linnavalitsus erastada 7-8 elumaju haldavat riigiettevõtet. Kui nii, siis võiks siit oodata City Service'ile kui senini edukaimale eraettevõttele tõhusat käibelisa.

Seega sõltub Baltimaade ainukese noteeritud kinnisvarahaldusettevõtte lähiaastate kasv üsna märgatavalt Peterburi linnavalitsuse otsustest. Leedu kontsern ise tundub selles osas olevat suhteliselt optimistlik, sest 2011. aasta lõpus loodetakse teenindada praeguse 11 miljoni ruutmeetri asemel juba 27 miljonit ruutmeetrit pinda. Nimetatud kasvust peaks suur osa tulema just Peterburist, osalt ka muudest Venemaa regioonidest. Samuti peaks nähtava panuse kasvu andma Leedu ning ehk uued ja seni avaldamata turud.

City Service'i kasum saadakse praegu veel puhtalt Leedust, Venemaa ärid alles käivituvad ja Lätis ollakse veel nii väikesed, et teenitakse püsikulude tõttu kerget kahjumitki.

Eelmise kuu teate kohaselt loodab City Service käesolev aasta käibe upitada 17% jagu kõrgemale ehk 245 miljoni litini ning kasumiks teenida neljandiku võrra enam ehk 14 miljonit litti. See tähendab, et ettevõtte aktsia kaupleb praegu alla 13kordsel oodataval kasumil. Lisaks rõhutas ettevõte, et mõnede läbirääkimiste faasis olevate ülevõtmiste eduka toimumise korral võib käive nimetatud numbri ka ületada. Üsna emotsioonitud numbrid, mis koos veidi suikunud arengutega Venemaal ja nukrapoolse turumeeleoluga aktsiat just koheselt ostma ei innusta, samas näib ka allapoole liikumine vähemalt teadaoleva info põhjal kainelt võttes vastunäidustatud.

Ent üsnagi toetava signaali andsid City Service'i esimese kvartali tulemused, mille järgi lükati käive pea poole võrra suuremaks ja kasumit paisutati käibest veidi rohkemgi. See näitab, et ettevõtte aastaprognoosidest väljaloetav kerge oodatav marginaalikasv on igati realistlik ning paneb tegelikult isegi veidi positiivsemate arengute korral (eelkõige Peterburis) mõtlema ka ehk prognooside tagasihoidliku ületamise peale. Selle aasta esimese kolme kuu käive ületas näiteks Orion Securitiese prognoosi ning kasum vastas sellele täpselt.

Kuna elamuhalduse kasumimäärad on riigi kontrolli all, siis erilisi tulemusüllatusi ja marginaalihüppeid oodata ei tasu. Samas tagavad sõlmitud lepingud aga üsna stabiilse ja kindla rahavoo, mistõttu tagasilöögidki on selgelt piiratud.

Seega tundub kokkuvõttes City Service selline rahulikult edasi rühkiv ettevõte, mille kiirem kasv sõltub praegu veel paljus Peterburi ametnike erastamisprotsessi otsustest. Teisalt võib aga uskuda, et võimaluste avanedes on tänu oma kogemustele just City Service'il teiste sarnaste ettevõtete ees eelis.

Autor omab City Service'i aktsiaid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt