2. juuni 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Kas kahjutasu või ettemaks?

Investeerimisfirma Alta Capital Partners üritab kasutada kahjunõuet ettemaksuna ja tehingu ära teha aasta teises pooles.

Alta Capital usub, et ebasoodsad arengud aktsia- ja krediiditurgudel annavad aluse lepingute lõpetamiseks ja seepärast puudub ka mõlemal osapoolel leppetrahvide tasumise ja kahju hüvitamise kohustus. Paraku aga ASi Kalev juht Oliver Kruuda nii ei arva.

"Trikitamiseks müügilepingut ei nimetaks, küll aga erinevateks tõlgendusteks, sest tegemist on mahuka dokumendiga," kommenteeris Alta Capitali juht Indrek Rahumaa, miks Kalev nõuab kahjutasu venima jäänud ja teostatama tehingu eest. Alta Capital tahab pressiteate kohaselt jätta juba makstud summa ettemaksuks, lootes tehingu aasta teises pooles teoks teha. Rahumaa rõhutas, et tema konflikti ei näe, sest läbirääkimised lähevad edasi ja püütakse uutes tingimustes kokku leppida.

"Ma arvan, et me ei peaks seda juriidilist vaidlust oma lepingupartneriga ajakirjanduse vahendusel pidama," ütles ASi Kalev õigusteeninduse juht Allar Viirma aripaev.ee-le. Samuti toonitas ta, et kõik sammud, mis Kalev ette võtab, avaldatakse börsiinfosüsteemi kaudu, et ettevõtte investor oleks toimuvast teadlik.

Rahumaa loodab, et vaidlus ei lähe käima. "Meil on suhteliselt hea tunnetus, et see tehing võiks ikkagi toimuda," märkis ta. "Kui me ei usuks selle tehingu lõpuleviimist, siis me hakkaksime täna seda 6 miljonit eurot (31.03.2008 tasutud ettemaks - toim) tagasi nõudma, aga seda me ei tee."

"Küsimus ei olnudki niivõrd palju hinnas, kuivõrd finantseerimise tingimustes," vastas Rahumaa küsimusele, mis hinnaga oleks Alta Capital olnud nõus Kalevi toiduaineäri ostma. Kui vaadata regionaalseid panku, siis neil endal oli ka suuri raskusi finantseerimisega. "Sellises mahus laenu lihtsalt välja ei kirjutatud," teatas Rahumaa.

Tema sõnul võtavad pangad praegu oluliselt rohkem aega tehingute analüüsimiseks. "Nendes pankades, millest meie rääkinud oleme, on terve rida analüütikuid lahkunud ja on kulude kokkuhoid ja nii edasi," selgitas Rahumaa. "Nad on muutunud tunduvalt õhemaks." Tema sõnul eelistavad pangad tehinguid, mis on väga selged ja lihtsasti läbinähtavad.

"Kui tuleb Sitsiilia tüüpi pakkumine ehk pakkumine, millest ei saa keelduda, siis me istume uuesti laua taha," iseloomustas Kruuda olukorda, kus tehing taas toimuma võiks hakata.

Kruuda sõnul on suur avalik tähelepanu taganud pideva huvi ettevõtete müügi vastu. "Tänasest saame rääkida teiste pakkujatega, kuid saame rääkida ka Altaga," lisas Kruuda. Samas ei olnud Kruuda võimalikest kosilastest valmis rääkima.

Rahumaa ütles, et kuna vana leping on lõppenud, tulevad kokkulepped uutes tingimustes uute tähtaegadega, kui õnnestub nendes kokku leppida. Rahumaa teatas, et uut võimalikku hinda nad väga kommenteerida ei taha, aga tähtaeg on 2008. aasta teine pool. "Kindluse annab see, et mõlema poole huvi on täiesti olemas ja näeme, et selle ajaga on see asi tehtav. Vastaspool on praegu sellega nõus," kõneles Rahumaa.

ASi Kalev õigusteeninduse juhi Allan Viirma sõnul on läbirääkimiste pidev meediatähelepanu toonud neile ka uusi ostuhuvilisi.

Intervjuu Allan Viirmaga.

Kui palju on ASi Kalev vastu huvitundjaid, kelle pakkumised on tagasi lükatud?

Ettevõtete müügiga tegelenud meeskond ei ole ühtegi huvilist kuulama asunud, sest ASil Kalev olid siduvad kokkulepped Alta Capitaliga. Samas ei saa eitada, et suur ajakirjanduslik kajastus on potentsiaalseid ostjaid huvi tundma toonud. Kalevi müügihind oli avalik informatsioon ja ettevõtted, kes näevad toiduainetööstustes ülepiirilist sünergiat, oskavad näha neis ettevõtetes ka suuremat väärtust kui vaid finantsinvestorid.

Kas nende seas on nii Eesti kui ka välismaiseid huvilisi?

Huvi on suurem väljaspool riiki, sest nii Kalev kui ka Tere on koduturgudel suveräänsed liidrid ja ilmselt mõnele kohalikule tööstusele liiga suur amps.

Miks ikkagi tehing katki jäi? Indrek Rahumaa seostas tekkinud olukorda pankade meelemuutusega.

See on küsimus ostjale. Ostja on seda korduvalt ajakirjanduses nimetanud, et olukord krediiditurul muutus. Müüja poolest oleks võinud tehingu veel reede õhtul ära teha.

100protsendiliselt ASile Kalev kuuluva ASi Kalev Meedia juht Alar Pink ütles, et Kalevi ostulepingu katkijäämine ei mõjuta Kalev Meedia tegemisi kõige vähemalgi moel.

Küsimusele, kas Kalevi ja Alta Capital Partnersi tehingu ärajäämine mõjutab ka Kalev Meedia investeeringuid ja projekte, vastas Alar Pink: "Miks need kaks asja peaks omavahel seotud olema? Need kaks asja pole kunagi omavahel seotud olnud."

Küsimusele, kuidas Kalev Meedial üldiselt läheb, vastab Pink fraasiga: "Meil läheb ikka tavapäraselt. Teeme oma tööd, nagu teie teete oma tööd."

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt