Ettevaatust sõnaga 'rämps'

Ene Õunmaa 04. juuni 2008, 00:00

Üle 10protsendilise tulususega võlakirjade intress ei ole alus, millest teha üheseid järeldusi ettevõtte võimaliku pankroti saabumise tõenäosuse kohta ja liigitada võlakiri rämpsuks.

See on sama meelevaldne kui väide, et kõik, kes sõidavad BMWga, on rullnokad. Täpsem termin oleks kõrge tootlusega võlakiri (high yield bond).

Üldteada on fakt, et tootluse tase sõltub intressikeskkonnast. Näiteks Ungari forinti keskne intressimäär on 8,5%, Rumeenia leul 9,75%. See tähendab, et kõigi forintis või leus emiteeritud võlakirjade tootlus ei saa üldjuhul olla märgitud intressimääradest madalam. Seega on põhjendamatu nimetada näiteks ülikõrge AAA-reitinguga Euroopa Investeerimispanga (EIB) Türgi liiris emiteeritud võlakirju rämpsvõlakirjadeks ainuüksi seepärast, et tootluse tase on üle 17%. Kõrge tulusus tuleneb antud juhul Türgi kõrgest intressikeskkonnast, mitte EIB maksejõuetuse saabumise tõenäosusest.

See tähendab, et pole õige hinnata ettevõtte väljavaateid ainuüksi võlakirjade intressi alusel.

Tulu teenimiseks tuleb riske võtta; oluline on, et need riskid oleksid antud tulutaseme juures põhjendatud. Keskmisest kõrgema tootlusega võlakirjade puhul on oluline, et iga üksiku võlakirja positsioon ei oleks fondi jaoks liiga suur.

Meie arvates tuleb kasutada koduturu eelist ja investeerida kohalike ettevõtete võlakirjadesse, sest suudame nende riske paremini hinnata ja selle abil lisada fondi atraktiivse tulu-riski tasemega investeeringuid.

Kõikide investeeringute eesmärgiks on suurendada fondide tootlusi liigseid riske võtmata. Situatsioonid, kus turud reageerivad uudistele müügipaanikaga, osutuvad tihti atraktiivseks uute positsioonide võtmise ajaks.

Näiteks on osutunud tulusaks investeeringuks Vene pangandussektori võlakirjad. Vene pankade seas on ka väga heade fundamentaalsete näitajatega panku, kuid juba Vene riigi reiting tasemel BBB+ seab sealsetele ettevõtetele suhteliselt madala lae ega lase reitinguid tõsta.

Eesmärgiga pakkuda meie fondide klientidele ootuspärast tulu, investeerivad meie fondijuhid fondide varasid parima riski-tulu suhtega instrumentidesse. Oleme alati seejuures riske juhtinud ja hajutanud. Samuti võtavad SEB Varahalduse juhitud fondid kohalike ettevõtete võlakirjades läbipaistvuse huvides positsioone otse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing