Romet Kreek • 3. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Suurbritannias toob iga uus päev uue häda

Ei ole palju aega möödunud sellest, kui Suurbritannias oli Northern Rocki pangapaanika, kus hoiustajad seisid pangauste taga sabas, et võtta välja hoiustatud raha. Vahepealsed ajad on olnud rasked, kuid ilma eriliste üllatusteta. Seda kuni käesoleva nädalalani.

Suurbritannias väljaüürimiseks mõeldud kinnisvara laenude andmisele spetsialiseerunud pank Bradford & Bingley suutis mitmel moel investoreid šokeerida. Panga õnneks hoiustajad raha pangast välja tõmbamas ei ole.

Bradford & Bingley juhatuse esimees Steve Crawshaw astus nädalavahetusel viletsa tervise tõttu tagasi.

Pank andis kasumihoiatuse ja on just kapitali kaasamise protsessis, kus saavad osaleda ka väikeaktsionärid. Panga nõukogu esimees Rod Kent seletas, et kui nad 14. mail aktsiate emiteerimisest teatasid, oli nende käsutuses vananenud info panga seisukorra kohta (täpsemalt kuus nädalat vana).

Esialgse plaani kohaselt said kõik aktsionärid märkida iga 25 aktsia kohta 82 pennise soodushinnaga 16 uut aktsiat. Nüüd aga saavad aktsionärid märkida 19 aktsiat 55 pennise hinnaga iga olemasoleva 25 aktsia kohta. Kõik, mis jääb märkimata, on kohustatud UBS ja Citigroup ära ostma.

Kuid ka esialgse emissiooni oleks pidanud ära ostma need kaks panka, kui investorite huvi oleks olnud leige. Miks taganes juhtkond panga jaoks kokkulepitud paremast tehingust?

Senistele aktsionäridele täiesti üllatuslikult on kerkinud panga aktsionäride ringi private equity firma Texas Pacific Group, kellele kuulub 23 protsenti pangast - ilma, et väikeaktsionäridel oleks olnud võimalus aktsiaid märkida. Sellega visati prügikasti Londoni Citys valitsenud hea tava - olemasolevatel aktsionäride on eelisõigus uutes emissioonides osaleda.

Ehkki briti lehed on põhjendanud Bradford & Bingley raskusi ärimudeli ja kinnisvaraturu ning kapitalituru olukorraga, on pangal hoopis suurem probleem ees.

Pole kahtlustki, et laenamisel spekulatiivsemale kinnisvaraostjale - kelle ärimudel seisnes tõusvate kinnisvarahindade tingimuses üürile andmiseks kinnisvara ostus, kusjuures laenumaksed oleksid kaetud üürituluga - on halvenenud turusituatsioonis panga raskustes oma roll. Kinnisvaraturg Suurbritannias ei tõuse enam - uusarenduste hinnad on tulnud kohati suisa 40 protsenti alla. Ja kundede maksetega hilinemised kasvavad. Ehkki Bank of England on langetanud baasintressi, ei ole selle mõju rahaturu mittefunktsioneerimise tõttu laenuvõtjateni jõudnud. See on tõstnud raha hinda, iseäranis nüüd kimpus oleva Bradford & Bingley jaoks.

Suur probleem, millest Briti lehed suutsid mööda vaadata, seisneb ammu sõlmitud tehingus. Vanal heal ajal, kui rahaturult sai vaevata raha kaasata, oli pigem probleemiks piisavalt kiiresti laenuportfelli kasvatamine. Leiti meetod, kuidas seda lihtsalt suures mahus teha. Kahjuks ei saa rahaturul enam lihtsalt raha ning võlakirjade ostust loobuda pole võimalik. Nimelt sõlmis Bradford & Bingley tehingu, mille alusel ta peab ostma tuleva aasta lõpuks umbes 2,1 miljardi naela eest kehvas seisus GMACi võlakirju. Kui tehing sõlmiti, oli GMACi klientide maksejõuetus väiksem, kuid nüüd küünivad maksetega hiljaks jäävate kundede laenud viie protsendini laenuportfellist. Seda on enam kui kaks korda rohkem kui Bradford & Bingley enda välja antud probleemsed kinnisvaralaenud. Tehing sõlmiti 2002. aastal ja seda uuendati 2006. aasta detsembris. Bradford & Bingley on kohustatud ostma GMACi võlakirju kuni nelja miljardi naela eest aastas 2009. aastani.

Esmaspäeval kukkus pangaaktsia hind 24 protsenti, 67 pennile. Läinud nädalal nähti veel ka aktsia hinda pealpool 100 penni. Uued jamad Ühendkuningriigis suutsid kukutada isegi Briti naela kurssi USA dollari vastu poole protsendi võrra.

Lisaks tigedatele väikeaktsionäridele on raevus ka analüütikud. Valdav on aktsia müügisoovitus, hinnasihid kõiguvad 35 ja 60 penni vahel. Võib-olla on kusagil ettevõttes siiski väärtus, mida näeb näiteks julge Texas Pacific Group, kuid teised mitte? Suhtarvude järgi on aktsia megaodav, kuid nii üldine kui ka ettevõtte olukord on järsult halvenenud. Seega - kas on üldse põhjust vaadata vanu numbreid? Mina ei julge seda aktsiat praegu osta - vildakas ärimudel, vilets juhtkond, halvenev olukord nii vahendite kaasamise kui ka varade osas. Kui Suurbritannia kinnisvaraturg taas ülesmäge hakkab minema ja rahaturg funktsioneerib nagu tavaliselt, võivad sellised kinnisvaralaenudele spetsialiseeritud pankade aktsiad tõusta - kui nad ellu jäävad.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt