Maksuamet murrab sunnirahaga vaikust

04. juuni 2008, 18:22

Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna
juhataja Reet Reismaa sõnul rakendab maksuhaldur sunniraha vaid siis, kui
maksumaksja telefonikõnele või kirjale ei vasta.

Järgneb Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhataja Reet Reismaa kommentaar VKG juhatuse liikme Jaanus Purga juhtumile, kus Purga väidab, et amet hakkas tulumaksu tagastamise asemel temalt hoopis sunniraha nõudma.

Maksu- ja Tolliamet kontrollib 2007. aastal eluasemelaenu võtnud isikute tuludeklaratsioone tagamaks intresside deklareerimise õigsust kohe esimesel laenu deklareerimise aastal. Kuna laen võetakse pikkadeks aastateks ja seega tekib ka maksusoodustus aastateks, on eelkõige maksumaksja huvides, et juba esimesel aastal kontrollitaks mahaarvatava summa õigsust.

On andmeid, mida maksuhaldur automaatselt koguda ei saa. Nt makstud laenuintresside puhul tuleb isikul ise andmed internetipangast e-maksuametisse üle kanda, kuna maksuhaldur ei saa neid kolmandate isikute käest. Mis aga puutub eluaseme soetamise üksikasju, on ka siin detaile, mille kontrollimiseks tahavad maksuametnikud näha dokumente. Et selgitada eluaseme hinda, vajame ostu-müügi lepingut. Inimesed võivad laenu võtta suuremas summas kui teevad maksustatavast tulust maha arvata lubatud kulusid.

Ressursi säästmiseks võtab maksuhaldur maksumaksjaga esmalt ühendust telefoni või e-kirja teel ja küsib lisadokumente. Kui sellele ei reageerita, rakendab maksuhaldur sundi. Korralduse esitamine on rutiinne, seadusest tulenev protseduur. Korraldus on haldusakt, mis sisaldab tüüprekvisiite, sh hoiatust korralduse täitmata jätmise puhuks.

Maksu- ja Tolliamet loodab Jaanus Purga mõistvale suhtumisele tulenevalt eluaseme soetamise andmete ning laenuintresside kontrollimise vajalikkusest ning vabandab asjaajamise käigus tekkinud ebameeldivuste pärast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2008, 18:19
Otsi:

Ava täpsem otsing