Rootsi keskpank hoiatas Balti riikidesse laenamise eest

Mariliis Pinn 04. juuni 2008, 11:57

Üleilme krediidikriis ähvardab õõnestada
Rootsi ja Norra pangandussüsteemi ja muuta need haavatavaks Balti riikide
majanduslangusele.

Mõlema riigi keskpangad avaldasid eile kvartali stabiilsusraporti, kus hoiti diplomaatiliselt muret avaldamast maailma krediiditurgude arengu üle, kirjutas The Finacial Times. „Keeris on levinud uutele turgudele, ebakindlus võib kesta pikka aega ja ei saa välistada, et probleemid kasvavad,“ sõnas Riksbanki juht Stefan Ingves.

Raportid näitavad, et krediidikriis mõjutab ka senini stabiilseid ja terveid pangasüsteeme ning riike, kus ei ole rämpslaene ega majanduslangust.

Nii Rootsi kui ka Norra keskpangad rõhutasid, et nende finantsstabiilsus on rahuldav ja pangad (kommertspangad - toim) suudavad saabuva šoki probleemideta üle elada. Samas nenditi, et maailma rahaturgude kaos võib riike mõjutada kaudselt.

Riksbanki raportist selgub, et kriis võib muuta Rootsi pangad mujalt haavatavaks ja hoiatas, et Balti riikide majanduse jahtumine on järsem kui oodatud ning see võib oluliselt Rootsi panku mõjutada.

„Muret teeb Balti riikide eraisikutele ja ettevõtetele laenamine,“ tõdes Ingves. Rootsi pangad ei tähelda halbade laenude kasvu Balti riikides, kuid on piiranud laenuandmist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2008, 12:47
Otsi:

Ava täpsem otsing