Advokaat: ära jää näpuvea tõttu hankest eemale

Agnes Ojala 05. juuni 2008, 15:36

Advokaadibüroo Lepik Luhaäär LAWIN
vandeadvokaat Marko Mehilane rääkis eile Äripäeva riigihangete seminaril, et
ettevõtteid kõrvaldatakse hangetest ka rumalate näpuvigade ja hooletuse
tõttu.

Nii on riigihangete seaduse kohaselt hankija kohustatud hankelt kõrvaldama pakkujad, kes on esitanud valeandmeid hankemenetlusest kõrvaldamise aluste või pakkujale kehtestatud nõuetele vastavuse kohta.

„Näiteks kui ütlen hankel kvalifitseerumiseks esitatud dokumentides, et objekti hind on 10 miljonit, aga tegelikult on see 8 miljonit, siis on tegemist valeandmetega, ning hankija peab mind hankelt kõrvaldama,“ märkis Mehilane. „Ei ole tähtsust, kas viga on oluline või ebaoluline, ka näpuka tegemisel tuleb pakkuja kõrvaldada.“

Mehilane toonitas, et vigade tõttu hankelt eemaldamine kehtib vaid nimetatud kvalifitseerumise tingimustele vastamiseks esitatud dokumentide kohta. Pakkujat ei saa kõrvale jätta, kui viga on tehtud pakkumuses endas.

„Kui pakkumuses on pada aetud, oleme lõhkise küna ees. Mis siis ette võtta, kui pakkumuses on kirjas, et näiteks arvuti kaalub 10 kg, tegelikult aga on õige 5 kg? Selliseid pakkumusi on raske kõrvaldada,“ sõnas ta.

Advokaat tõi välja, et pakkumuse tõttu on hankijal seaduse järgi alust pakkuja hankelt kõrvaldada vaid siis, kui pakkumine on tehtud põhjendamatult madala hinnaga. „Kui aga näiteks teada-tuntud hilineja pakub väga head tähtaega, siis selle kohta ei saa midagi ette võtta,“ märkis Mehilane.

Ta tõi veel välja, et valeandmete esitamine on väärtegu, mille eest võib saada karistuse. Kui karistus on saadud, siis ei tohi pakkuja riigihangetes osaleda terve trahvi maksmisele järgnenud aasta jooksul. Seega võib näpuviga viia karmide tagajärgedeni.

Veel üks põhjus, miks ettevõtet riigihankelt kõrvaldada, on Marko Mehilase sõnul tegevusala puudumine majandustegevuse registris (MTR).

„Ettevõte võib hankelepingust ilma jääda, kui tal ei ole hankel vajalikku tegevust MTRis registreeritud. Näiteks, kui teil on MTRis kirjas, et tegelete arvutite müügiga, riigihange aga korraldatakse arvutite remondi kohta, siis ei kvalifitseeru te seetõttu, et registris ei ole kirjas, et tegelete ka remondiga,“ seletas Mehilane.

Advokaat tuletas veel meelde, et MTRi registreering tuleb igal aastal enne 15. aprilli kinnitada. „Pahatihti inimesed ei tea, et andmeid tuleb kontrollida, ja jäävad nii hankest eemale. Ära paku konkurentidele rõõmu, jättes lihtsalt MTR registreeringu tegemata!“ kutsus ta kõiki üles tähelepanelikkusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2008, 15:33
Otsi:

Ava täpsem otsing