Advokaat: hankijad soolavad tingimuste seadmisega üle

Agnes Ojala 05. juuni 2008, 14:03

Advokaadibüroo Lepik Luhaäär LAWIN
vandeadvokaat Marko Mehilane leiab, et hankeid korraldades esitavad
riigiasutused pakkujatele tihtipeale liiga karme tingimusi.

„Riigihankel kvalifitseerumiseks esitatavad tingimused peavad olema hanke eesmärgile vastavad ja proportsionaalsed, asjakohased ja põhjendatud, need peavad tagama, et konkurentsi kasutatakse ära efektiivselt,“ rääkis Mehilane eile Äripäeva riigihangete seminaril. „Hankijad patustavad tihti nende nõuete vastu ja n-ö soolavad kvalifitseerimistingimustega üle.“

Kõik hankel kvalifitseerumiseks nõutavad tingimused peavad olema kirjas hanketeates. Kuna neid pärast muuta ei saa, on Mehilase hinnangul mõistlikum seada vähem kriteeriume ja lasta osaleda pigem enamatel ettevõtetel, et nende seast parim välja sõeluda.

Tema sõnul on raske hinnata, mis on objektiivne kriteerium ja mis mitte. Nii näiteks ei saa Mehilase arvates kindlalt väita, et mida suurema käibega on ettevõte, seda parem.

Samuti ei tohiks tema hinnangul nõuda, et osaleda võivad vaid ISO-sertifikaadiga pakkujad. „ISO standardi nõude järel ei tohiks tulla kohe punkt. Tekst peaks jätkuma sellega, et pakkujal võib olla kasutusel ka ISO-le vastav süsteem,“ rääkis Mehilane.

Samas võib siinkohal tekkida probleem, kuidas saab hankija hinnata, et süsteem tõesti vastab ISO-le. Mehilane usub, et selle tõestamisega peab tegelema pakkuja, esitades näiteks mõne eksperdi hinnangu.

Teine küsimus on, kas sertifikaadist sisuliselt ka abi on. Nii näiteks tõi üks seminaril osalenu välja, et ettevõttel võib küll ISO 90011 olla, kuid seda rakendatakse vaid juhtimisel, ehitusobjektil aga mitte. „On fakt, et sertifikaat on olemas, aga sisulist kasu sellest ei ole. Hankijad ise ka ei tea, mida nad tahavad,“ märkis kõnelenu.

Mehilane möönis, et küsimus tuleb tõepoolest enne läbi mõelda ja välja selgitada, kas üldse on põhjust nimetatud tingimust kvalifitseerumiseks esitada.

„Iga hankija peab ise määrama, mis on hankel kvalifitseerumise alused. Kvalifitseerimise mõte ei ole mitte kõige parema pakkumise saamine, vaid veenduda, et firma suudab lepingu täita,“ sõnas Mehilane.

Hea näitena liiga spetsiifilisest ehitushankele kvalifitseerumise tingimusest tõi Mehilane olukorra, kus üks vallavalitsus soovis leida kultuurimaja ehitajat. Tingimustes oli kirjas, et ettevõttel peab olema varasem kogemus kultuurimaja ehitusest. "See on minu hinnangul ebaproportsionaalne ja põhjendamatu piirang. Kui ma oskan vallamaja ehitada, siis saan hakkama ka kultuurimaja ja koolimaja ehitamisega," sõnas advokaat, lisades, et üldiselt aga on hankijad oma tingimustes väga kindlad ega taha nende seadmisel alla anda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2008, 15:33
Otsi:

Ava täpsem otsing