FT: brittidel viimane aeg eurole üle minna

Agnes Ojala 05. juuni 2008, 11:57

FT.com kirjutas, et Ühendkuningriigil ei
ole kunagi varem olnud nii selgelt põhjust naelsterlingist euro kasuks loobuda
kui praegu.

Tavalisest makromajanduslikust vaatevinklist ei ole mõistlikku selgitust, miks peaks selline maailma mastaabis väike ja väga avatud majandusruum nagu Suurbritannia rahalisest iseseisvusest kinni hoidma.

Euroopa majanduspoliitika professori, britist Willem Buiteri hinnangul ei toimi valuuta vahetuskurss riikides, mis on nii tihedalt rahvusvahelise finantsmaailmaga seotud, šokkide eest kaitsva puhvrina. Selle asemel tekitab oma valuuta soovimatut segadust ja volatiilsust.

Šokkide vältimiseks on parim võimalus riigisisest tarbimist ühtlustada, muutes tooteportfelli mitmekesisemaks ja soodustades piiriülest tööjõu liikumist. Rahvusvahelist tooteportfelli saab mitmekesistada sellega, kui vähendada valuutakursiga seonduvat riski, selle omakorda tagab liitumine eurotsooniga. Schengeni õigusruumiga ühinemine aga parandaks tööjõu võimet kohaneda majandusšokkidega.

Euro kasutuselevõtu poolt on veel üks tugev argument. Ühendkuningriigis on väga tugev finants- ja pangandussektor, mille kaudu ostetakse ja müüakse hulgaliselt finantsinstrumente. Tehingud toimuvad peamiselt võõrvaluutades. Briti keskpank aga ei saa eurosid, dollareid, Šveitsi franke ega jeene välja anda, mistõttu sõltuvad britid teiste keskpankade heast tahtest. Nad peavad olema nõus ostma naelasid, kui kogu turg kisendab müümise vajadusest. See aga on jällegi riskantne.

Buiteri arvates meenutab Ühendkuningriik enam Islandit kui Ameerika Ühendriike või eurotsooni, kuna viimastel on korralikud rahvusvahelised valuutavarud. Naelsterlingil on varusid aga vähe, mistõttu ei kuulu see valuuta enam suurte tegijate hulka. Samas riikidel, mis tahavad, et neil oleks suur rahvusvaheliselt aktiivne pangandussektor ja finantssüsteem, peab olema tõsine globaalne valuutareserv, et klientidele soovitud teenuseid pakkuda.

„Ulatuslikku finantssektorit ülal pidada on võimalik ka kohaliku valuutaga, nagu näiteks naela või Islandi krooniga, kuid sellega kaasneb kasutu ja kallis risk. Varem või hiljem kajastub see kapitali hinnas ja vähendab riigi konkurentsivõimet. Kui London tahab säilitada oma positsiooni maailma finantspealinnana, on Ühendkuningriigil vaid üks valikuvariant: võtta euro kohe kasutusele ja imestada, miks seda juba 1999. aastal ei tehtud,“ kirjutas Buiter FT.com-is.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2008, 11:55
Otsi:

Ava täpsem otsing