Saks: Euroopa liidu presidendiks peaks saama naine

Hille Tressum 05. juuni 2008, 19:01

Seoses naiskandidaadi Hillary Clintoni
loobumise ning mustanahalise Barack Obama saamisega tõenäoliseks USA
presidendikandidaadiks leiab eurosaadik Katrin Saks, et euroliidu presidendiks
võiks valge meesterahva asemel saada naine.

Hillary Clinton on loobumas kandideerimisest Ameerika Ühendriikide esimeseks naispresidendiks ning mustanahaline Barack Obama on praktiliselt haaranud endale demokraatide kandidaadi koha, kirjutas Katrin Saks oma blogis.

Alles arutati isikuid, kellest võiks saada järgmine ELi president, nimetades Blairi, Junckerit, Barrosot ja Rasmusseni. Sekka räägiti ka Euroopa Komisjoni presidendi ning ELi kõrge esindaja kandidaatidest ja poliitilistest mängudest selle kohta, kuidas need suurte Euroopa parteide vahel ära jagatakse.

Nüüd räägitakse veidi üldisematest põhimõtetest, aga ehk mitte vähemtähtsatest, leiab Saks

«Poolakast Euroopa Parlamendi saadik ja väliskomisjoni esimees Jacek Saryusz-Wolski on rõhutanud, et üks kolmest juhtivast positsioonist peab kuuluma kindlasti kellelegi uuest liikmesriigist. Loomulikult oleme temaga nõus. Teised teljed, mida tuleb arvestada, on Saryusz-Wolski arvates Põhi-Lõuna, Ida-Lääs ja suur-väike Euroopa riikide arvestuses ning parem-vasak poliitilise kuuluvuse osas,» selgitas Katrin Saks.

«Arutelule on lisanud värvi ka hea tuttava Taani MEP Christel Shaldemose algatus, et üks juhtivatest positsioonidest oleks täidetud naise poolt. Shaldemose
kodanikualgatuse eesmärk on koguda miljon ELi kodaniku allkirja ja edastada Euroopa Komisjonile, avaldades seega teatavat survestavat mõju,» sõnas Saks.

Silmapaistvaid naisi leidub Saksa hinnangul Euroopas küll, näiteks Prantusmaa presidendikandidaat Ségol?ne Royal, välisministrid Ursula Plassnik ja Dora Bakoyannis, volinikud Benita Ferrero-Waldner ja Viviane Reding ning liidukantsler Angela Merkel.

Soost tähtsamaks pidas Saks siiski inimese kompetentsi vastavale ametikohale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2008, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing