Kroonijuveel võib peagi leida kosilase

Romet Kreek 06. juuni 2008, 00:00

Aasta algusest 45 protsenti kukkunud aktsia (sümbol USAs CME) pole siiski odav. Aktsia hinna-kasumi suhe on 23, hinna-raamatupidamisväärtuse suhe 1,6 ei ole ka kallis. Kolmapäeval 378dollarilise hinnaga sulgunud aktsia on viimase 52 nädala jooksul liikunud 714,48 ja 375,38 dollari vahemikus.

CME tulevikutehingute börs, kus kaubeldakse intressi, aktsiaindeksi, valuuta ning toorainefutuuride ja -optsioonidega, võib muutuda ülevõtmisobjektiks, kirjutas Reuters.

Tõenäolisim kosilane oleks NYSE Euronext. Kuigi nii NYSE Euronext kui ka Nasdaq OMX on teada andnud, et nad tegelevad pigem hiljutiste ülevõetud ettevõtete integreerimisega ja mitte uute ülevõtmistega, võib CBOE olla liiga väärtuslik, et selle ost maha magada. CBOE on USA suurim optsiooniturg, mille turuosa on 33 protsenti.

Kui CME otsustaks müüa CBOE, võiks selle eest saada analüütikute hinnangu kohaselt umbes neli miljardit dollarit.

NYSE rahakott on paks vaatamata viimasel kahel aastal tehtud ohtratele ülevõtmistele, sealhulgas 14miljardilisele Euronexti ostule.

CME aktsiat õnnestus privilegeeritutel vähesel määral saada emissioonist 2002. aasta detsembris. Aktsia hind oli siis 35 dollarit. Need, kes kolmapäevani aktsiad hoidsid, omasid kümnekordse tõusu teinud aktsiat. Kes aga tipust müüsid, neil oli võimalus võtta 20kordne kasum.

Analüütikud soovitavad aktsiat osta. Vaatamata sellele, et aktsia hind kukub, on analüütikud aktsia suhtes optimistid. Kuraditosinast analüütikust kaheksa soovivad aktsiat osta, neli hoida ja vaid üks müüa. Aktsia hinnasihid varieeruvad vahemikus 485-690 dollarit.

Aktsia ostmine oleks praegu nagu kukkuva noa õhust püüdmine. Võib-olla õnnestub nuga õhust püüda käepidemest ehk tabada ära languse lõpp. Halvemal juhul jääb pihku noatera ehk ostu järel kukub aktsia edasi. Miks mitte korjata nuga üles põrandalt ehk osta juba tõusuteel olevat aktsiat? Börsiaktsiad on saanud analoogselt pangaaktsiatega haiget, kuid börside probleemid on väikesed ning küll tulevad tagasi ka head ajad.

CME grupp ei ole võlavaba, kuigi viimasel ajal on võla suhe bilansiga kahanenud, mis on positiivne märk. Kui tooraineturg on tõesti mullistunud ning mull lõhkeb, võib ka selle tooteliini aktiivsus kahaneda. Ettevõtte tugevuseks on see, et seal valitsevaid hindu jälgitakse üle maailma.

Kui vaadata tulevikutehingute ajalugu, siis paljud tulevikutehingute liigid on saanud tuntuse ja populaarsuse CME või CBOTist. Mõlemad kuuluvad CME gruppi. Grupi ajalugu ulatub tagasi aastasse 1848. Esimese forward-tehinguni jõuti 1851. aastal. Läinud aastal CME ja CBOT liitusid, ettevõtte nimeks sai CME Group. Praegu on CME grupil käsil New Yorgi kaubabörsi (New York Mercantile Exchange) ost.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing