Kuidas vähem süsinikku toota

06. juuni 2008, 12:39

Mõned vahendid süsinikdioksiidi emissiooni
piiramiseks on tõeliselt lihtsad, näiteks tulede kustutamine ruumist lahkudes.
Teised, näiteks elektri- või gaasikütte asendamine soojuspumpadega, nõuavad küll
suuremat alginvesteeringut, kuid tasuvad aja jooksul kindlasti ära.

Säästupirnid kulutavad energiat üle kahe korra vähem kui tavalised hõõglambid. USA energeetikaministeerium on arvutanud, et kui ainuüksi USAs kõik pirnid välja vahetada, õnnestuks aastas kokku hoida 400 miljonit tonni süsinikdioksiidi.

Köögis on mõistlik kasutada sobiva suurusega pliidirauda, mitte pidevalt kõige suuremat ja energiat raiskavamat. Külmkapp on efektiivsem, kui sa ei lase sinna jääd koguneda.

Mis võimalik, see tuleks saata taaskasutusse. Materjalide uuesti kasutusele võtmine on oluliselt energiasäästlikum kui nende toorainetest tootmine. Ühe kilo alumiiniumi taaskasutus aitab ära hoida 11 kilo süsinikdioksiidi teket, mis muidu kuluks alumiiniumi boksiidist eraldamisele, mis on väga energiamahukas.

Hoolitse selle eest, et su maja oleks korralikult soojustatud. Uuri välja, kust tekivad kõige suuremad soojakaod ning kui võimalik, siis proovi viga parandada. Tulemuseks on soojem kodu talvel ning väiksem küttekulu.

Võimaluse korral kaalu küttesüsteemi moderniseerimist. Näiteks elektrikütte asemel soojuspump, mis kasutab küll ka elektrit, kuid oluliselt vähem, sest suur osa soojusest pumbatakse kas maapinnast või õhust tuppa. Suvel aga vastupidi, toasoojus saadetakse õue.

Kalli kütusehinna valguses muutuvad väikeautod aina mõistlikumaks. Kui elad linnas ja teed oma sõidud põhiliselt seal, siis on vaevalt usutav, et vajad mitmeliitrise mootoriga autot.

Mõtle läbi oma sõidud. Ühistransport võib paljudel juhtudel olla praktiline alternatiiv autoga sõitmisele, sest pika sõidu ajal saad näiteks tööd teha. Ja asjaajamise saad ringijooksmise asemel tihti ära teha e-kirja ja telefoniga.

Kontrolli, et auto rehvides oleks piisav rõhk. Kui katuseraami või -boksi vaja ei ole, siis võta nad maha. Sellega võid auto kütusekulu vähendada tervelt 10 protsenti.

Osta kohalikku toitu. Enamasti on see tervislikum, kuid siinkohal on eelkõige oluline, et nii on transpordikulud oluliselt väiksemad. Sama käib ka tarbekaupade kohta, kuid paraku pole see enamasti võimalik. Suurem osa tööstustoodangust valmib Aasias ning transporditakse seejärel üle maailma. Ilmselt on kütus veel liiga odav.

Loobu kaupadest, mille ümber on topitud tarbetult palju pakendeid. Nii annad tootjatele märku, et ülepakendamine on rumal ja keskkonnavaenulik tegevus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2008, 11:37
Otsi:

Ava täpsem otsing