Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA IV: Juhtmevabad tööriistad

06. juuni 2008, 09:29

Mõned asjad, milleta me tänapäeval elu
ettegi ei oskaks kujutada, olid algselt mõeldud kasutamiseks hoopis kosmoses.

Kui soovid alustada lugemist sarja algusest, kliki siia: Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA I: Läbipaistvad hambaklambrid

Kui teil juhtub olema tolmuimeja või drell, millel pole juhet ning selle asemel kasutab see patareisid või akusid, siis on tegu sama tehnoloogiaga, mis mõeldi välja tegelikult Kuu-ekspeditsioonide tarbeks.

Tööriistatootja Black Decker oli esimesed akutoitel tööriistad patenteerinud juba aastal 1961, kuid koostöös NASAga õnnestus tehnoloogiat tublisti tõhusamaks muuta. Tulemuseks kerged juhtmevabad meditsiiniseadmed, väikesed tolmuimejad ja muudki tööriistad.

1960ndate keskpaigas Apollo missioonide ettevalmistuste käigus tekkis vajadus tööriista järele, mille abil astronaudid saaks võtta Kuul pinnaseproove. See drell pidi olema kerge, kompaktne ja piisavalt võimas, et sellega saaks puurida Kuu kaljusesse pinnasesse.

Juhtmega drelli kasutamine avakosmoses näis võimatuna ning nii töötasid NASA ja Black Decker välja akudrelli. Kosmose piiratud võimalusi silmas pidades koostas Black Decker arvutiprogrammi, mille abil oli võimalik tööriista võimsust kontrollida, et akud võimalikult kaua vastu peaksid.

Pärast koostööd NASAga võttis firma samad põhimõtted kasutusele ka nende tööriistade puhul, mis olid mõeldud tavatarbijatele, kel Kuu puurimiseks pole mingid vajadust.

Loe ka: Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA II: Kriimustuskindlad prilliklaasid

Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA III: Mandritevaheline telekommunikatsioon

Kümme igapäevast asja, mille taga seisab NASA V: Sisetallad

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. June 2008, 21:21
Otsi:

Ava täpsem otsing