Uus-Meremaa koloniseeriti üllatavalt hiljuti

06. juuni 2008, 11:42

Uus uurimus näitab, et sel ajal kui Eestis
käis ristirüütlite vastane muistne vabadusvõitlus, polnud inimese jalg veel
Uus-Meremaa pinnale astunud. Avastus kummutab senise seisukoha, mille kohaselt
on Uus-Meremaa olnud koloniseeritud juba rohkem kui 2000 aastat.

Neli aastat kestnud rahvusvaheline projekt, mida juhtis Janet Wilmshurst Uus-Meremaa keskkonnaorganisatsioonist Landcare Research, jõudis järeldusele, et esimesed kindlad märgid inimtegevusest pärinevad aastaist 1280-1300. Uuringu tulemused põhinevad rottide näritud seemnete ja rotiluude radiosüsinikanalüüsil, kirjutas Science Daily.

Varasemad radiosüsinikanalüüsi tulemused inimese rohkem kui kahetuhande aastase kohaloleku kohta, mis avaldati 1996. aastal ajakirjas Nature, on olnud pidevate vaidluste objekt, sest ei ole leitud ühtki hüpoteesi toetavat ökoloogilist ega arheoloogilist tõendit.

Wilmhursti töörühm tegi väljakaevamisi peaaegu kõigis vanimates teadaolevates maooride elukohtades ning vanimad rotiluud dateeriti aastasse 1280. See dateering klapib ka vanimate arheoloogiliste leidude vanusega ning Uus-Meremaa endeemsete liikide arvukuse kiire vähenemisega alates sellest ajast.

„Rott ei uju väga kaugele ning sai seetõttu Uus-Meremaale jõuda ainult inimese abiga. Seetõttu näitab rottide kohalejõudmisaeg ka esimeste inimeste saabumisaega,“ ütles Wilmhurst.

Rotiluude analüüsimisel saadud vanimad dateeringud klappisid ka rohkem kui saja turbakihis säilinud seemne dateerimisandmetega, millel olid iseloomulikud rottide jäetud hammustusjäljed.

„Varaseimad dateeringud inimestest ja rottidest sobivad väga hästi kokku arheoloogiliste leidude, suurte metsapõlengute ja loomastiku arvukuse muutumise või väljasuremisega. Nüüdseks on üsna kindel, et esimesed maoorid saabusid Uus-Meremaale umbes 1280. aastal,“ ütles professor Atholl Anderson Austraalia rahvuslikust ülikoolist.

Seega ei olegi Uus-Meremaa põliselanikud maoorid nii väga põlised, sest jõudsid Uus-Meremaale kõigest mõnisada aastat enne eurooplasi.

Wilmhursti järgmiseks plaaniks on väljatöötatud metoodikat rakendades asuda kontrollima ka teiste Polüneesia saarte asustamislugu. Uuringu üks olulisi järeldusi on ka see, et muutused ökosüsteemis võivad olla väga kiired. Kui varem usuti, et roti saabumine tõi Uus-Meremaa loomastikus kaasa aeglase väljasuremise, siis nüüd on selge, et see protsess oli märksa kiirem, mistõttu tuleb olla väga hoolas üksikute seni veel rotist puutumatute saarte hoidmisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2008, 10:21
Otsi:

Ava täpsem otsing