Jaga lugu:

Ettevõtjad: intressi tõus tuleb üürike

Natuke rohkem kui aasta tagasi avatud uude tehasesse 55 miljonit krooni investeerinud rahvusvahelisse Consolis SAS gruppi kuuluva E-Betoonelemendi juht Vaido Leosk ütles, et Euribori tõus neid otseselt laenumaksete näol ei mõjutagi.

"See mõjutab meid klientide kaudu, kuna raha läheb kallimaks ja selle tõttu võidakse ka vähem tellima hakata," lausus Leosk.

Artig Kinnisvara juht Marek Antoniak ei usu, et Euribor võiks pikka aega möödunud reedel saavutatud kõrgel tasemel püsida, vaid ennustab intresside langust 4-4,5 protsendile.

"Kui eile (neljapäeval, toim) midagi Euroopas juhtus, siis see ei tähenda, et täna peaks midagi Tallinnas toimuma," kommenteeris Antoniak reedel Euribori tõusu, mis sai alguse Euroopa Keskpanga juhi Jean-Claude Trichet' sõnadest, et keskpank võib euro baasintressi järgmisel koosolekul tõsta.

Antoniaki sõnul võiks Euribori tõus ettevõttele mõju avaldada, kui intressid jääksid pikaks ajaks kõrgele tasemele. Sellesse ta aga ei usu.

"Ei usu, et intressid kauaks nii kõrgele jäävad. Pigem arvan, et aasta lõpuks langevad need taas 4-4,5 protsendi tasemele," arvas kinnisvaraarendaja.

Antoniak lisas, et suurt vahet ei ole, kas intress on 4,9 või 5,1 protsenti, hoopis teine on lugu, kui võrdluseks on 2,4 ja 5,1 protsenti. "Ega see 5,1% midagi nii olulist ei ole. See on pigem psühholoogiline piir, mis ületati," sõnas ta.

Tallinna Kaubamaja ASi juhatuse esimees Raul Puusepp ütles, et kuna rahajuhtimine on ettevõttes igapäevane töö, siis üle 5 protsendi tõusnud Euribor ei pane neid erimeetmeid kasutusele võtma.

"Tegeleme pidevalt sellega, kuidas laene paremini rahastada. Rahajuhtimine on igapäevane töö," mainis Puusepp ja lisas, et kindlasti ei tõsteta kaupade hindu.

Smartpost OÜ juht Arno Kütt ütles, et Euribori kasv neid praegu oluliselt ei mõjuta, kuid pikemas perspektiivis on selle mõju äritegevusele tuntav küll. Kütt avaldas arvamust, et tulevikus peaks Euribor tõusmise asemel hoopis langema, kuna see elavdab majandust.

"Viimastel aastatel on Euribor jõudsasti tõusnud, ainult sellepärast võlgu üldjuhul ei jääda, hoitakse kokku pigem muude kulude arvelt. Juba laenu väljastamisel järgime reeglit, et kliendi maksevõime oleks piisav ka intressi tõustes," rääkis Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna analüüsi- ja arendusjuht Kersti Arro, et suuri maksehäireid ei teki.

Kui Hansapank usub, et Euribor hakkab langema juba selle aasta teises pooles, siis SEB ja Nordea on ettevaatlikumad ja panustavad pigem järgmise aasta algusele.

Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna analüüsi- ja arendusjuhi Kersti Arro sõnul ei ole uut Euribori tõusu karta. "Kindlasti langeb. Lootus on, et selle aasta teises pooles," sõnas Arro.

Arro sõnul oodati Euroopa Keskpangast intresside langust, mitte tõusu. Baasintressimäär aga jäeti muutmata ja keskpanga juht Jean-Claude Trichet andis märku, et järgmisel korral võib intress tõusta.

"Lisaks ei ole rahaturul nii palju raha nagu vanasti, raha hind on kallim," kommenteeris Arro Euribori tõusu.

Nordea panga analüüsiosakonna juhataja Roger Wessmani sõnul on Euribori langust oodata alles tuleval aastal. Seda juhul, kui majanduskasv pidurdub ning inflatsioon langeb.

"Meie ootame Euribori langust järgmise aasta hakul, kui majanduskasv aeglustub ning inflatsioon langeb nagu prognoositud. Kui aga Euroopa Keskpank otsustab siiski intresse mitte tõsta, siis praegune intressitõus võib jääda suurimaks," prognoosis analüütik Euribori käekäiku.

SEB eraisikulaenude suuna äriarendusjuht Triin Messimas usub sarnaselt Nordea kolleegile, et Euribor ei pruugi veel niipea langeda.

"Kui veel paari kuu eest eeldasid turud Euribori alanemist aasta teises pooles, siis praegu on see ootus lükkunud kaugemasse tulevikku," sõnas Triin Messimas.

Roger Wessman, Nordea panga analüüsiosakonna juhataja

JAH. Praeguses olukorras oleks enda intressitõusu vastu kaitsmiseks siiski parem moodus kasutada sellist riskide maandamist, mis lubaks kasu lõigata intressimäära langusest, näiteks intressile kasvupiirangu seadmist.

Kersti Arro, Hansapanga analüüsi- ja arendusjuht

PIGEM EI. Euribori pikaajalist kõrgele tasemele jäämist ei ole oodata. Seega tuleks tõsiselt kaaluda, kas fikseerida intress või mitte. Intressi fikseerimine on oluline eelkõige neile, kelle maksevõimes mängib rolli ka lühiajaline intressitõus.

Triin Messimas, SEB eraisikulaenude suuna äriarendusjuht

PIGEM EI. Laenuintressi fikseerimist võiksid kaaluda need inimesed, kellele võimalik intressi edasine tõus muudaks laenu tagasimaksmise võimatuks või väga raskeks. Need laenuvõtjad, kellel on rahaline puhver olemas, võiksid fikseerimisega oodata, kuna Euribor on rekordkõrge.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas