Inflatsioon survestab tootjat, kütuse hind vaenab kõiki

Anne Oja 09. juuni 2008, 00:00

Kirjastajate tulud pole aga võrreldavad, sest Eesti raamatuturg on väga väike. Tomingase sõnul pole raamatute hinnad pikka aega märkimisväärselt tõusnud. Viimase aastaga tuli töötajate palgale rohkem kui 15% lisada.

"Loomulikult oleme mõelnud raamatute hinna tõstmisele. Autoritasud on meeletult tõusnud ja kas me tahame või ei taha, peame varem või hiljem ka hinda tõstma," rääkis Tomingas.

Tomingas rääkis, et isiklikus elus ärritab teda kõige rohkem bensiini hinnatõus. "Konkurentsiametil oleks põhjust kontrollida, miks kõigis tanklates hinnad üleöö ühepalju tõusevad," märkis ta.

Statistikaameti reedel teatatud 11,3 protsendi suurune maikuu inflatsioon oli väiksem, kui Danske Banki analüütikud ennustasid.

Ka kuu lõikes ennustas Danske suuremat inflatsiooni (0,9%), tegelikult kasvasid tarbijahinnad tänavu mais 0,6%.

"Tulemus oli ikka täielikult jätkusuutmatu," kommenteeris Danske analüütik Violeta Klyviene. "Nagu laialt arvatud, vedas mais inflatsiooni kütuse ning toidukauba hind."

"Me ei oota lähikuudel inflatsiooni märkimisväärset aeglustumist, kuna administratiivsed otsused on veel tegemisel," viitas Klyviene poliitikute venitamisele avaliku sektori kulude kärpimisel ning palkade külmutamisel.

Köögiviljakasvataja Grüne Fee Eesti juht Raivo Külasepp ütles, et nende jaoks kasvas kütuse hind viimase poolteise aastaga kolm korda.

"Inflatsioon kajastub ka surves palgatõusule, sest peredega töötajad peavad palgast ära elama," märkis Külasepp. Viimase aastaga on nad pidanud väärt töötajate palka tõstma 15-20%.

Külasepa sõnul erinevad ühtede ja samade toodete letihinnad mitme krooni võrra. "Kui saaksime sellest erinevusest kas või ühe krooni endale, tähendaks see meie jaoks palju," õhkas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing