Jaga lugu:

Eesti piimatootjad sunnitud streigita hakkama saama

Piimatootjate endi sõnul aga ei kannataks Eesti tootmine streike välja, sest võetud kohustused sunnivad töötama.

Saksa piimatootjad nõuavad piimatööstustelt piima kokkuostuhinna tõstmist kuni 6,7 kroonile liitri kohta. Praegune tase - 4,2-5,5 krooni - ei kata kulutusi. Ligi nädal kestnud aktsioonides on osalenud pea 80% Saksa piimatootjaid, piima ei ole tööstustele tarnitud, vaid viidud energiakultuuripõldudele või sigadele.

EPK andmeil on Eestis sarnane olukord: kokkuostuhinnad on langenud poole aastaga üle krooni, olles praegu 1997. aasta tasemel. Tootmiskulud aga on vähemalt kahekordistunud ja väetised on kallinenud lausa 3-4 korda. Poes on piima hind jäänud peaaegu samaks.

Piimatootjate olukord on EPK asepresidendi Jaan Sõrra sõnul kriitiline, sest laenurahaga on ehitatud uusi lautu ja soetatud tehnikat, mille eest tuleb pankadele iga kuu maksta.

"Piimaraha jagunemisel tootja, piimatööstuse ja kaupmehe vahel on põllumehed jäänud vaeslapseks. Põllumehele makstakse piima eest 4,5 krooni, piimatööstused müüvad kaubandusele joogipiima, kust on piimarasv osaliselt välja võetud, 6-7 krooni eest, kuid poes maksab piimaliiter 10-12 krooni," rääkis Sõrra.

"Kui piima kokkuostuhinnad ei tõuse, siis aitaks jaekaubanduse kasumijanu vähendada võib-olla see, kui pered-sõpruskonnad leiaks mõnest piimafarmist isikliku lehma ja saaksid täispiimaliitri kätte 4,5 krooniga," lisas Sõrra.

"Piima hinna kokkuostuhind oli ju mullu rekordkõrge, nüüdseks on see langenud 50 senti, kohati krooni. Probleem polegi niivõrd piima kokkuostuhinnas, kuivõrd kütuse ja väetiste hinnas," ütles talupidajate keskliidu esimees Arvo Veidenberg. Talupidajate liidu osalemist protestides ta kommenteerida ei osanud. "See peab olema väga hästi korraldatud aktsioon," ütles ta.

Lääne-Virumaa piimakarja kasvataja OÜ Viraito omanik Toivo Kens ütles aripaev.ee-le, et Eesti talumees ei saaks laenude pärast streikida. "Eesti talumees ei kannataks välja ka ühte päeva. Kõik, kellel on farmid, on laenude kütkes," ütles ta. Kens viib oma piima E-Piima ja saab enda sõnul otse kasu Saksamaa tootjate streigist, kuna E-Piim turustab suure osa tooteid Euroopas. Kokkuostuhind peaks Kensi hinnangul olema vähemalt 5 krooni. "Praegu maksab E-Piim liitri eest 4.50 ja sellepärast oligi tööstus eelmisel kuul languses."

Trigon Agri tegevdirektori Kaupo Ojavee hinnangul selgub sügisel, kes piimatootjatest turule püsima jäävad. "On üksikud, kes jäävad alles, kuna neil on tekkinud reservid," ütles Ojavee. "Ma arvan, et enamik tootjaid saab praegu piimaliitrilt umbes krooni kahju."

"Kui piima hind oleks jäänud sellele tasemele, nagu ta oli, 5,2 või 5,4 krooni, siis see kataks ära tootjate kulud," rääkis Ojavee. Ta ei uskunud, et protestiaktsioon piima hinda tõsta võiks. "Kuna piimakombinaadid kogu aeg teineteisega suhtlevad, ma väga ei usu, et neid see protest kõigutaks."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas