Päikeseenergia peibutab investeeringuid

10. juuni 2008, 11:36

Saksamaa päikeseenergiasektor võib
kergendunult ohata – subsiidiume vähendatakse kardetust vähem ning samal ajal
meelitab atraktiivne sektor järjest uusi investeeringuid.

Ühe olulise sammuna päikeseenergiatööstuse arengus teatas globaalne elektroonikafirma Bosch eelmisel nädalal Saksa päikeseenergiaseadmete tootja Ersoli ostmisest. Bosch investeerib enam kui 500 miljonit eurot, et saada Ersolis enamusosalus, ning võib investeerida kuni 1,1 miljardit, kui otsustatakse ettevõte täielikult oma kontrolli alla võtta, kirjutas AFP.

Analüütikute sõnul on tegemist siiani kõige julgema liigutusega päikeseenergia ettevõtetesse investeerimisel. Samal arvamusel on ka Šveitsi Sarasini panga ekspert Matthias Fawer: „Päikeseenergiatööstusele on väga positiivne märk, et turule siseneb suurettevõte. See samm tõendab turu küpsust. Teised investorid võivad peagi järgneda.”

Päikeseenergia kasvupotentsiaali peamiseks tõukejõuks on tõusev naftahind ning fossiilsete kütuste ammendumine. „Järgmise kümne aasta jooksul kasvab turg igal aastal 20 protsenti,” ennustas energiaekspert Carsten Koernig.

Ainuüksi Saksamaal, mis on Euroopas päikeseenergia tootmise liider, eeldatakse müüginumbrite kahekordistumist lähema kolme aasta jooksul. Edasi kasv ainult kiireneb. „Ja mitte ainult Saksamaal. Kõik riigid taipavad peagi, et meil pole piisavalt energiaallikaid,” ütles Koernig.

Analüütikute sõnul ei võida päikeseenergia oodatud kasvust aga sugugi mitte kõik tootjad. Juba Saksamaal on kuum sektor meelitanud sadu ettevõtjaid, kuid nad katavad vaid ühe protsendi kogu Saksamaa energiavajadusest. Paljud ettevõtted on ellujäämiseks liiga väikesed.

Väikesed ettevõtted peavad konkureerima suurte Hiina tööstustega, kes on praegu ka ise alles alustamas, kuid kasvavad tulevikus kahtlemata suuremaks. See seab tootjate kasumimarginaalid tõsise surve alla. Samal ajal aga vajab uute tehnoloogiate väljatöötamine suuri investeeringuid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2008, 14:26
Otsi:

Ava täpsem otsing