Piimajoomine aitab luumurde ennetada

10. juuni 2008, 15:27

Igapäevase piimajoomisega omandatav
kaltsium aitab täiskasvanutel vältida luumurde. Ajakirjas American Journal
of Clinical Nutrition avaldatud uue uurimuse kohaselt vähendas päevas 1200
milligrammi kaltsiumi (ehk umbes nelja klaasi piima) tarbimine luumurdude ohtu
72 protsenti.

Rahvusvaheline Zürichi ülikooli ja Dartmouthi meditsiinikooli teadlastest koosnev uurimisrühm jagas 930 tervet meest ja naist vanuses 27 kuni 80 nelja-aastase uuringu jaoks kahte rühma. Ühele rühmale anti platseebot, teisele aga igapäevaselt 1200 milligrammi kaltsiumi – see on üle 51-aastastele inimestele soovitatav päevane kaltsiumikogus, kirjutas EurekAlert.

Lisakaltsiumi saanud katsealustel oli nelja-aastase perioodi jooksul oluliselt vähem igat sorti luumõranemisi, nii igapäevase tegutsemise käigus tekkivaid luumõrasid kui ka näiliselt vältimatuid õnnetuste tagajärjel tekkivaid murde. Tegelikult ei kogenud ükski kaltsiumi saanud katsealustest igapäevases elus saadavaid luumõrasid, mis on seotud luude tervisega ja on arstide sõnul ennetatavad.

Et lisakaltsiumist saadav kasu säiliks, peavad täiskasvanud kaltsiumit pidevalt tarbima. Pärast nelja-aastast kaltsiumitarbimise lõppu luude hea seisukord halvenes, mis näitab, et täiskasvanud inimesed peaksid luude nõrgenemise vältimiseks elu lõpuni iga päev piima jooma.

Täiskasvanute luud muutuvad tihedamaks ja tugevamaks kuni 35. eluaastani. Pärast seda on luude nõrgenemise takistamine hädavajalik. Soovitatav on iga päev juua kolm korda rasvasisaldusega piima, et rahuldada keha kaltsiumivajadus. Lisaks saab piimast D-vitamiini, mis aitab kehal kaltsiumi imendada ning vähendada luude hõrenemise ohtu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2008, 11:37
Otsi:

Ava täpsem otsing