Anne Oja • 10. juuni 2008
Jaga lugu:

Kõrgemate maksude hirm vallandas likvideerimislaine

Ernst & Youngi juhtiv maksukonsultant Hedi Wahtramäe ütles eilsel Äripäeva maksuseminaril, et likvideerimisbuum läks lahti sellest, et tuleva aasta 1. jaanuarist maksustatakse likvideerimisjaotist, aktsiate tagasiostu ning aktsiakapitali vähendamist, nagu senini on maksustatud dividende.

"Likvideerimist, aktsiate tagasiostu ja aktsiakapitali vähendamist ei käsitletud dividendina, vaid kasuna vara võõrandamisest ning maksustati emaäriühingu tasandil. Kui omanik oli Rootsi ettevõte, puudus Eestil õigus tulu maksustada, kuna meil on topeltmaksustamist vältiv leping," rääkis Wahtramäe.

Seejuures läheb tulumaksustamisele kõik, mis ületab sissemaksu likvideeritava ettevõtte omakapitali.

Wahtramäe tõi näiteks osaühingud Väike Kala ja Suur Kala. Viimane ostab 40 000kroonise omakapitaliga Väikese Kala 2 miljoni krooni eest ja suurendab seejärel fondiemissiooniga tütarettevõtte omakapitali 1 miljoni kroonini.

Hiljem otsustab Suur Kala tootmise ühte ettevõttesse koondada ja Väikese Kala likvideerida. Likvideerimisjaotiseks kujuneb 5 miljonit krooni. Sellest läheb tuleva aasta 1. jaanuarist tulumaksustamisele 5 000 000 - 40 000 krooni.

"Tulevikus ei ole oluline, mis hinnaga on ettevõtet edasi-tagasi müüdud," kommenteeris Wahtramäe. "See skeem on vallandanud ka teatud likvideerimislaine, kuid kes ärkasid selle aasta alguses, saavad likvideerimisjaotise välja maksta enne tulumaksuseaduse jõustumist, teised mitte."

Wahtramäe märkis veel, et edaspidi muutub seaduslikuks ka madala maksumääraga piirkondades tegutsevatesse offshore-firmadesse investeerimine.

"Kui seni oli offshore "no-no-no" (ei-ei-ei - toim), siis nüüd hakatakse natuke järele andma. Väärtpaberituru kutseline osaline võib investeerida offshore-osalusse. Siiani kasutati erinevaid äriskeeme Luksemburgi kaudu jms, et investeerida, kuhu taheti," rääkis Wahtramäe.

Kolmanda suurema muudatusena maksuseaduses tõi konsultant välja avansilise tulumaksu, mis ettevõtjais seni palju segadust on tekitanud.

Wahtramäe sõnas, et kui avansilisi makseid tehakse liiga palju, siis on ülemakstud summa võimalik tagasi saada. "Kui avansilised maksed ületavad tulumaksusummat, on neid võimalik tagasi taotleda," rääkis ta. "Maksuamet peab oma traditsioonilise 30 päeva jooksul taotluse läbi vaatama ja summa tagastama. Avansilise tulumaksuga ei saa genereerida lõputut ettemaksu."

Wahtramäe lisas, et väga selgeid kriteeriume ei ole, millal võib maksuamet avansilisi makseid vähendada.

"Suured rahvusvahelised kontsernid läksid väga tigedaks, kui avansilisest tulumaksust kuulsid. Avansilise tulumaksu vähendamise võimaluse peale nad natuke leebusid," sõnas konsultant ja pani kuulajatele südamele, et avansilise makse vähendamise taotlust tuleb veenvalt põhjendada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas