10. juuni 2008
Jaga lugu:

Maksukärped pole aidanud

Üle maailma laienevad protestid lakke tõusnud toidukaupade ja kütuse hindade vastu. Vaesed - aga isegi keskklass - näevad oma sissetulekuid kokku tõmbuvat, kui globaalne majandus pidurit paneb. Poliitikud tahavad oma valijate õigustatud murele reageerida, aga nad ei tea, millisel moel.

Ameerika Ühendriikides läksid Hillary Clinton ja John McCain kergema vastupanu teed ja toetasid kütuseaktsiisi alandamist, vähemalt suvekuudeks. Ainult Barack Obama jäi endale kindlaks ja lükkas niisuguse ettepaneku tagasi, sest see oleks üksnes suurendanud nõudlust bensiini järele - sama raha eest ostetaks lihtsalt rohkem bensiini.

Ent kui Clintonil ja McCainil pole õigus, mida tuleks siis teha? Ei saa ignoreerida nende palveid, kes kannatavad. Ameerika Ühendriikides pole keskklassi reaalsissetulekud veel saavutanud taset, mis oli enne 1991. aasta seisakut. Kui presidendiks valiti George W. Bush, deklareeris ta, et rikaste maksukärped ravivad majanduse kõik hädad. See poliitika sai populaarseks ka Euroopas ja mujal - kuid kukkus läbi. Maksukärped olid mõeldud suurendama sääste, kuid majapidamiste säästud USAs on kukkunud nulli. Maksukärped olid mõeldud suurendama tööhõivet, kuid see on madalam kui 1990ndatel. Produktiivsus mõneks ajaks tõusis, kuid see ei juhtunud Wall Streeti innovatsiooni tõttu. Loodud finantsinstrumendid ei vähendanud, vaid suurendasid riski.

Need olid nii läbipaistmatud, et ei Wall Street ega reitinguagentuurid suutnud neid õigesti hinnata. Finantssektor ei suutnud vahepealsel ajal luua tooteid, mis oleks abistanud tavalisi inimesi, kes seisid silmitsi riskidega - kaotada näiteks oma kodu. Miljonid ameeriklased on tõenäoliselt kaotamas kodusid ja koos sellega ka oma säästusid.

Copyright: Project Syndicate, 2008, www.project-syndicate.org

Autor: Joseph Stiglitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum