Nokia kukla taga iPhone'i hingus

Tõnis Oja 11. juuni 2008, 00:00

Möödunud aasta detsembris vallandas investeerimispank Dresden Kleinworth Nokia aktsiat katnud rootslasest analüütiku Per Lindbergi, kes oli viimased paar aastat soovitanud aktsiat müüa ning hinnasihiks andnud 11,4 eurot. Nüüdseks on Lindberg leidnud endale uue töökoha, investeerimisfirma MF Global Securities, aga tema meelsus pole muutunud. Selleks on endiselt müügisoovitus hinnasihiga 14 eurot.

Paraku arvestades praegust olukorda, poleks Lindbergi töökoht nüüd ilmselt ohus ka eelmises kohas. Tema möödunud nädala soovitused tunduvad olevat üsna loogilised.

Pärast möödunud aastast 71protsendilist hinnatõusu 26,52 euroni on tänaseks kümmekond eurot ehk enam kui kolmandik läinud. Analüütikud alandavad Nokia aktsia hinnasihte, soovitusi või mõlemaid. Värskeim muutus tuli esmaspäeval investeerimispangast JP Morgan, kes soovitas aktsiat portfellis vähendada. Hinnasihi oli analüütik Roderick Haal alandanud kümne euro võrra 14 euroni juba aprillis.

Mis on siis lahti põhjanaabrite globaalaktsiaga, mis on ka Eesti investorite hulgas üsna populaarne väärtpaber?

Määravaim on mu muidugi ebakindluse kasv maailmamajanduses. Eriti oluline on Nokia jaoks Euroopa turg, kuhu ettevõte müüb veerandi toodangust, aga tulust moodustab see 40 protsenti.

Viimaste aastate kirstunaelaks on olnud Nokiale USA turg. Aprilli alguses kirjutas Soome majandusleht Kauppalehti, et kui aastal 2001. aastal oli iga kolmas USAs müüdud mobiiltelefon Nokia, siis 2007. aastaks oli ettevõtte turuosa alanenud 9,8 protsendini. Kuu aega hiljem kinnitas tegevjuht Olli-Pekka Kallasvuo Nokia aktsionäride üldkoosolekul, et Ühendriikide turg on ettevõtte jaoks tähtis. Nokia on hakanud tootma spetsiaalselt USA turule mõeldud tooteid, kuid esialgu pole see tulemusi veel andnud. Soome investeerimispanga EQ analüütik Jari Honko lausus hiljuti Kauppalehtile, et Nokia turuosa languse põhi USAs seisab veel ees.

Ja muidugi ei saa mööda minna esmaspäeval uut mobiiltelefoni iPhone 3G tutvustanud Apple'ist. Mai alguses toimunud aktsionäride üldkoosolekul kinnitas Nokia tegevjuht Olli-Pekka Kallasvuo ühe aktsionäri küsimusele vastates, et "ei Apple, aga ka Google ja Microsoft Nokiale konkurendid ei ole". Google'i ja Microsofti kohta võib see isegi paika pidada, kuid praegu tundub, et päris nii ikka ei ole.

Kui Apple'i juht Steve Jobs tutvustas uut telefoni esmaspäeva õhtul, oli Nokia juba hommikul ette jõudnud, andes teada, et E-sarja multimeediatelefon tuleb müüki kolmandas kvartalis ning uus nutitelefon N96 järgmise aasta veebruaris. Seda, et Apple'ist on saamas Nokiale lähiajal tugev konkurent, ma väga hästi ei usu, aga korralikku peavalu valmistab see kindlasti.

Selle aasta esimeses kvartalis müüs Apple 1,3 miljonit iPhone'i. See on enam-vähem sama palju, kui Nokia müüb päevas. iPhone 3G hind, olenevalt mälu mahust 199 või 299 dollarit, saab olema atraktiivne ja nagu toonitasid Šveitsi investeerimispanga UBS analüütikud, on äärmiselt muljetavaldav Apple'i teenustepakett, mis hakkab pakkuma tugevat konkurentsi Nokia teenusteportaalile Ovi.

Ehkki Nokia aktsiale ei ole silmapiiril näha ühtegi katalüsaatorit, on tegemist üsna odava aktsiaga (aktsia hinna ja kasumi suhe on 10,5 võrrelduna Apple'i 35ga). Ja mis peamine, seda eriti pikaajalist perspektiivi vaadates. Konkurendid on teinud turuosa võitmisel lühema- ja pikaajalisi edusamme, Nokia on aga kuni praeguse ajani mobiiltelefonide turgu kindlalt valitsenud. Veel poolteist aastat tagasi Nokia liidrikohalt ära tõugata lubanud Motorolast saab ilmselt juba lähiajal mobiiltelefonide turu kontekstis minevikus rääkida.

Autor omab Nokia ja Apple'i aktsiaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing