Mariliis Pinn • 10. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Pangauksed jäid eksportija ees suletuks

Andres ja Kristel Sarrile ning Peeter Värnikule kuuluva ASi Eesti Talleks tütarfirma ASi Ferreks TT juhatuse esimehe Aivar Risti sõnul ei järgi pankade teod analüütikute soovitusi. Pangaturu liidrid lükkasid ettevõtte laenusoovi tagasi ilmselt sõsarettevõtetest automüüjate probleemide pärast. "Üldiselt see, mida pangad suusoojaks ütlevad, on üks, tegelik elu on hoopis teine," sõnas Rist.

Ferreks küsis eksporitegevuse rahastamiseks laenu SEBst, Hansapangast, Sampost, Nordeast ja Krediidipangast, kolm esimest ei olnud laenu andmisest huvitatud. "Tahtsime käibekrediiti või laenu saada," selgitas Rist.

Ferreksil jäi käibevahenditest puudu, sest ettevõte laiendas oluliselt eksporti. "Kui enne müüsime Eestisse umbes 30-40 protsenti toodangust ja ülejäänu eksportisime, siis nüüd ekspordime kõik ja lisaks kasvas toodangu maht kolm korda. Nii suurt kasvu ei ole kuidagi omavahenditega võimalik hallata," selgitas Rist.

"Rootsi panku Eesti poliitikute riiklikult paika pandud prioriteedid ei huvita, neil on seal maatriksjuhtimine ja nad vaatavad ikka oma numbreid," oli Rist konkreetne ja lisas, et pangad saatsid nad tuimalt minema, hoolimata sellest, et masinaehitus kasvab majanduse aeglustamisele vaatamata hoogsalt.

"Meie õnnetus oli see, et Ferreks on automüügiettevõttega ühes grupis ja eelmise aasta tulemusi vaadates paistavad meie tulemused kehvad. Kuid panku tulevikuplaanid ei huvita," sõnas Rist.

Ta selgitas, et SEB soovitas siis tagasi tulla, kui asjad korras on, ja Hansapank oli rohkem huvitatud hoopis impordiga tegelevale sõsarettevõttele laenu andmisest.

Risti sõnul on neil praegu pooleli läbirääkimised Nordea Pangaga, mille korporatiivpanganduse juht Andreas Laane jäi Ferreksi teemat kommenteerides napisõnaliseks, öeldes, et kogu kliente puudutav informatsioon on kaitstud pangasaladusega.

"Küll aga võib öelda, et pankadel on erinev krediidipoliitika ja riske hinnatakse eri viisil. Põhjamaade suurima pangana on meil pikaajaline kogemus ja hea ülevaade eksporditurgudest. Seega anname laene ka selle sektori ettevõtetele," sõnas Laane.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt