Juhatuse liikme vastutus tuleb välja kehval ajal

11. juuni 2008, 16:05

Äripäeva seminaril "Mille eest
vastutab juhatuse liige?" selgus, et kui ettevõttel või majandusel tervikuna
läheb halvemini, tulevad puudulikud teadmised juhatuse liikme kohustustest
ja vastutusest kõige selgemini välja.

„Kui tavaliselt ei lähe keegi juhatuse liikme juurde nõudega, siis pankroti korral minnakse küll ja alati pole süüdi üldse juhatuse liige,“ rääkis Advokaadibüroo Sorainen partner Karin Madisson oma ettekande alguses, illustreerides mõtet kahe näitega: „Kommest Auto puhul küsivad võlausaldajad kohe, kas juhatuse liige on kõik õigesti teinud? Tootsi Turba pankrotistumise puhul ei saa juhatuse liiget süüdistada, kuna antud juhul astus lihtsalt loodus äritegevusele vahele."

„Kümme aastat tagasi, kui rääkisin juhatuse liikme vastutusest või lepingust - öeldi, et ära raiska aega,“ arutles Madisson erinevuste üle tänapäevaga. Nüüd on selgelt näha, et juhatuse liikmed ise hakkavad ka rohkem mõtlema oma positsioonist ja sellest, mis võib neid ees oodata siis, kui majandusel või ka ettevõttel läheb halvasti.

Madisson rõhutas, et juhatuse liikme kohus on alati ja kõiges käituda äriühingu huvides ja kindlasti mitte lasta end mõjutada näiteks enamusaktsionäri soovitustest, korraldustest, võimalikest käskudest.

Ka tasub teada, et juhatuse liikme tasu saab vähendada vaid siis, kui äriühingu majanduslik olukord halveneb, rääkis advokaat.

Saksamaal on erinevalt Eestis on täheldatud probleeme juhatuse liikme hirmuga vastutuse ees, mis väljendub selles, et kohe, kui ilmneb maksejõuetus, tormatakse kohtusse pankrotiavaldust sisse viima. „Juhatuse liikmed kardavad vastutust.“

Eestis toimub keskmiselt 18 pankrotti 10 000 ettevõtte kohta. Võrdluseks Poolas toimub 10 000 ettevõtte kohta vaid 1 pankrot, Lätis seevastu 128, Leedus veelgi enam - 252. Kõige pankrotirikkam on Luksemburg 256 pankrotiga 10 000 ettevõtte kohta.

2008. aasta esimese nelja kuuga registreeriti 120 pankrotti. „Sisuliselt esimene kvartal tegi ära eelmise aasta poolaasta numbritele,“ ütles Madisson. Piirkondadest on pankrottidega enam kimpus Ida-Virumaa, tegevusvaldkondadest valitseb suurim oht töötlevas tööstuses ja toitlustuses, kus pankrotis 3,8 ettevõtet tuhandest.

2007 pankrotisus 0,18% kõigist Eesti ettevõtetest ehk iga 565. ettevõte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2008, 15:59
Otsi:

Ava täpsem otsing