ÄP fototoimetus • 11. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Meie börsifirmasid annaks tuunida

Õnnitleme Balti riikide parimate börsifirmade seas kaksikvõidu haaranud Eesti Telekomi ja Saku Õlletehast!

Kaugele ei jäänud ka Tallinna Kaubamaja, kes platseerus viiendaks. Nimetatud firmad moodustasid ühtlasi Eesti parimate börsifirmade esikolmiku. Tubli! Edetabeli koostas Läti analüüsifirma CE Services.

Eesti börsifirmad said kõige uhkemini pärjatud - sellest hoolimata julgeme anda Eesti börsifirmadele omapoolseid soovitusi, kuidas saada veelgi paremaks.

Esiteks, börsifirma A ja O - avatus. Börsifirma peaks andma börsiteadete kaudu operatiivset informatsiooni kõikide sündmuste kohta, mis võivad mõjutada aktsia hinda.

Esineb juhuseid, kus börsifirma staatus on võimaldanud info andmisest kõrvale põigelda - oleme küll avalik firma, aga investorid peavad info kätte saama üheaegselt, seepärast ei saa me teile midagi ütelda. Ei tehta ka börsiteadet.

On arusaadav, et info peab jõudma kõigi investoriteni ühel ajal, aga miks ei ole selleks ajaks juba tulnud börsiteadet? Samas on juba võimalikud inside-tehingud, keegi midagi teab ja saab kiiremini reageerida.

Teiseks võiks iga börsifirma öelda kuupäeva ja kellaaja (nagu näiteks statistikaamet), millal ta oma regulaarsed majandustulemused avaldab. Praegu on tihti nii, et tulemused laekuvad viimasel hetkel, eriti siis, kui tulemused ise pole kõige paremad.

Meie arvates on see teadlik poliitika, et pressil jääks vähem aega süveneda. (Arvame, et me ei aja siinkohal n-ö oma ehk ajakirjanduse asja, sest lisaks börsiteadetele ammutab väikeinvestor infot pressist, näiteks analüütikute kommentaaridest, mis on samavõrd olulised.)

Kolmandaks, börsifirmad võiks taastada prognooside avaldamise. Seda tehti headel aegadel, isegi iga kuu, loobuti aga halvematel aegadel (et anda vähem põhjust näägutamiseks?). Prognoosid on majandustulemuste lisaväärtus.

Neljandaks, arvestamine väikeinvestoriga. Negatiivne näide on siin Norma, kelle väikeaktsionärid tegid suurema dividendi ja osa aktsiate tagasiostu ettepaneku, kuid firma juhatus tõrjus need kõrgilt, põhjendusteta.

Veel: tähtis on rõhutada sisu, mitte vormi. Saku Õlletehase viimase kvartali majandustulemuste esitlus oli ilustav. See tuli ilmsiks, kui hekseldada bilanss üksipulgi läbi.

See tähendaks umbes sedasama, et ostja ei tohi kunagi müüjat usaldada ja peab pika kassatšeki rida-realt üle kontrollima. See pole normaalne, sest börsifirma staatus peaks kätkema endas kas just piiramatut, ent piisavalt suurt usalduskrediiti.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt