Prantslased relvastuvad sõjaks TeliaSonera pärast

ÄP 12. juuni 2008, 00:00

Lehe andmeil kogub Prantsuse firma dokumente, mis aitaks vajadusel tõrjuda võimalikku konkureerivat Norra Telenori pakkumist.

Prantsuse firma peaargument on, et Telenori ja TeliaSonera tegevus kattub mitmes riigis, mistõttu konkurentsiametnikud vaevalt sellist liitu lubaks. Tehingu võivad nurjata ka poliitilised erimeelsused - ilmselt ei meeldiks TeliaSonera omanike seas olevatele Rootsi ja Soome valitsusele, et ühendfirmas saaks ülemvõimu Norra valitsus -ning kohalike elanike kriitika suurte koondamiste vastu.

Läinud nädalal pakkus France Telecom TeliaSonera eest 63 Rootsi krooni aktsia kohta, mida TeliaSonera juhtkond ning selles 37 protsenti omav Rootsi valitsus liiga väheseks pidasid.

Rootsi riigile on osaluse müük eriti hell teema, sest 2000. aastal viis toonane valitsus firma börsile hinnaga 85 Rootsi krooni aktsia. Aktsiaid ostis vähemalt miljon rootslast ning kui siis IT-firmade ja telekommunikatsioonisektori börsimull lõhkes, süüdistati valitsust rahva arvel rikastumises.

Telenor, kus 54 protsenti kuulub Norra riigile, on jäänud TeliaSonera ümber toimuvat esialgu kõrvalt vaatama ega ole oma pakkumisega välja tulnud.

Prantslaste katsed võimalikku Põhjala telekommunikatsioonifirmade liitu juba eos lämmatada võivad anda vastupidise efekti, kirjutas Financial Times. Nimelt juhib see tähelepanu ka võimalikele sünergiakohtadele Telenori ja TeliaSonera liidu korral. Just selge sünergia puudumine on üks asi, mida analüütikud on France Telecomi ja TeliaSonera liitmise puhul puudusena välja toonud.

Riikide seas, kus TeliaSonera ja Telenori tegevus kattub, loeb Financial Times üles Norra, Rootsi, Taani ja Venemaa. France Telecomi ja TeliaSonera tegevus kattub üksnes Hispaanias.

See, et TeliaSonera France Telecomi pakkumise tagasi lükkas, näitab taas, kui keeruline on Euroopa telekommunikatsioonifirmadel oma kasumit kasvatada. Mitmed pole suutnud konkureerida kiire kasvuga Aasia, Aafrika ja Lähis-Ida turul ja üritavad nüüd ülevõtutehinguid Euroopas. Peamiselt poliitilistel põhjustel on aga sellised tehingud oluliselt keerukamad kui näiteks sarnane konsolideerumine USAs, kirjutas Financial Times.

Ka France Telecomi ja TeliaSonera liit võib nurjuda, kui prantslased oma pakkumist ei suurenda. Aprillist, mil prantslased oma huvist teada andsid, on nende firma aktsia kukkunud pea viiendiku võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing