Kraft: kõiki kraane ei saa kinni keerata

12. juuni 2008, 14:31

Nordea panga juhi Vahur Krafti sõnul on
üheks majanduskeskkonna turgutamise eelduseks kaine meel finantssektoris, kuid
kõiki kraane ei saa tema sõnul ometigi kinni keerata.

Vahur Krafti sõnul reageeritakse ühiskonnas enamasti nii positiivsete kui negatiivsete uudiste puhul üle, kuid tema sõnul kestab Eesti majanduse langusseis 2-3 aastat. Sisenõudluse vähenemisest tingituna jääb selle aasta SKP keskmine kasv Nordea analüütikute hinnangul ligikaudu 1% tasemele. „Teised on prognoosinud siin erinevaid asju, kuid meie usume, et madal periood kestab nii 2-3 aastat,“ märkis Kraft tänasel Nordea panga pressikonverentsil.

„Eesti on teistest Balti riikidest tsüklis veidi ees, nii tõusus kui languses. Kuid kõigil Balti riikidel on langus ees,“ märkis Nordea panga juht Vahur Kraft pressikonverentsil.

„Ekspordisektor, millele me loodame, ei pruugi nii tugevat panust anda, et kompenseerida siseturu nõrkust. Ebasoodsamad ajad on ka meie lähimatel kaubanduspartneritel Soomel ja Rootsil, mis tingib välisnõudluse kasvu nõrgenemise,“ märkis Kraft.

Tema sõnul saab majanduskeskkonda turgutada mõistliku eelarvepoliitikaga ning mõistliku finantssektori tegevusega. „Tuleb säilitada kaine meel ja kõiki kraane ei saa kinni keerata. Tuleb piirata jooksvaid kulusid, kuid investeeringuid tuleks jätkuvalt toetada. Samuti ei tohiks kokku tõmmata koostöös EL-ga projektide toetamist,“ soovitas pangajuht ning lisas, et mõnes sektoris on palkade langus vältimatu. „Mõnes sektori - ehitus, turism ja avalik sektor - peavad palgad langema. Kuhu näiteks need 80 000 ehitajat ehitussektorist huvitav tööle lähevad?“ tõstatas Kraft küsimuse.

Samuti tuleb tema sõnul avaliku sektori efektiivsust suurendada ja restruktureerida, samuti üldist majandusseisu restruktureerida. Väga oluline on Krafti sõnul ka paindlik tööturg.

Krafti sõnul pole Nordea eraisikute krediidipoliitika karmimaks muutunud, vaid 2007. aasta mais ajakohastati minimaalsete sissetulekute määra. „Me ei räägi kraanide kinnikeeramisest, vaid ekspordile suunatud projektide rahastamisest. Loomulikult on praegu raskem saada laenu kui näiteks kaks aastat tagasi, kuid ekspordipotentsiaaliga ja tugeva kassavooga head projektid saavad ikka laenu,“ kommenteeris Kraft ettevõtluslaenude teemat. „Minnakse tagasi juurte juurde, ettevõtete kindlustunne on saanud tagasilöögi, investeeringud on madalamad kui varem. Ka ühinemised ja ülevõtmised on rasketel aegadel võimaluseks,“ soovitas pangajuht.

"Majandusanalüüs on tagantjäreletarkus. Tegelikult oli ju juttu ka varem sellest, et nii kiire kasv ei saa olla jätkusuutlik, loomulikult arvati, et see kasv on pikem, kui see praegu olnud. See, et väliskeskkonnal on nii halvasti läinud, samuti ei usutud ilmselt, et kinnisvaraturg nii kähku ära kukub ning loomulikult ka hinnašokk," kommenteeris Kraft küsimust, miks selline järsk kukkumine ikkagi toimud on ja kuidas analüütikud seda ette näha ei suutnud.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2008, 15:15
Otsi:

Ava täpsem otsing