Marimetsa loodusraja tegija pani rajalepääsu kinni

12. juuni 2008, 14:05

Marimetsa rabale 2003. aastal 5 km laudteed
ehitanud Margus Tänav pani kõigile ootamatult pääsu rajale kinni, sest pettus
oma riigipoolsetes partnerites.

Looduskaitsealuse raba elu jälgimiseks on laudtee–loodusrada ainus võimalus. Selle võimaluse lõi 2003. aastal kohalik ärimees Margus Tänav, kes kaasas Risti vallavalitsuse ja Läänemaa keskkonnateenistuse, kirjutas Lääne Elu.

Pääs laudteele, parkimiskohad, infotahvlid, käimlad ja muu selline asusid otse Margus Tänava koduõuel.

Mai alguses avastasid turistid aga, et Tänav on oma õuetee otsa löönud sildid: „Eramaa! Läbipääs keelatud!”, sulgedes niiviisi terve loodusraja.

Margus Tänav selgitas rajalepääsu sulgemist partnerite vähese toega.

„2003. aasta seisuga olin matkaraja ehituseks kulutanud
550 000 krooni, lisaks iga aasta 25 000 — 50 000 krooni, mis kulub väiksematele töödele lihtsast koristusest kuni remondini,” ütles ta.

„Keskkonnainvesteeringute keskuselt on reaalset abi tulnud umbes 150 000 krooni, keskkonnateenistus ja vald on kumki toetanud umbes paarikümne tuhande krooniga. Kolmveerand kogu kulust on tulnud mu enda taskust,” arvutas Tänav.

Et seda koormat eneselt maha raputada, on Tänav enda sõnul proovinud loodusrada pakkuda kõigile eespool nimetatud asutustele ja ka RMK–le, kuid edutult.

Viimane, kes andis mullu lootust, oli RMK. Viimaseks piisaks kannatuste karikas sai aga laudtee remont. „Olen igal aastal tee üle käinud ja parandanud, kus vaja, sest lauad pehkivad raba kohal ju ruttu,” ütles Tänav. „Möödunud aastal öeldi mulle, et ära nüüd mine, meil on selleks projektiraha ja kõik tehakse korda. Aga ei midagi. Seal võib jalaluid murda,” kirjeldas Tänav.

Nüüd loodab ta, et riigi maale suuresti tema jõu ja rahaga ehitatud tee hooldamise keegi teine enda peale võtab, ta ise aga oma investeeringu kas või aja jooksul tagasi saab.

Läänemaa keskkonnateenistuse looduskaitsespetsialisti Helle Rennu sõnul käitusid ametnikud turistihulgaga arvestades. „Loomulikult ei saanud me rada kinni jätta. Inimeste huvi on ju suur — kevadeti rabamatkad, ekskursioonid,” sõnas ta.

Uus laudteele pääs tuleb umbes poolteist kilomeetrit senisest teeotsast Virtsu maanteed pidi Virtsu poole. „Leidsime alternatiivi, kus rajalepääs läheb täiesti läbi riigimaa,” ütles Rennu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2008, 14:02
Otsi:

Ava täpsem otsing