12. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Teatrielu Vargamäel läheb lahti

Kuu aja jooksul näeb Tammsaare sünnimaadel "Tõe ja õiguse" kõigi viie osa dramatiseeringuid ühekaupa ning "komplektina" 21. ja 22. juunil ligi ööpäeva kestval teatrimaratonil.

Reaalsuses tähendab see ettevõtmist, mille mõõtu on kohalkäimata raske aimata. Nii näiteks on A. H. Tammsaare romaani "Tõde ja õigus" 4. osa etendamise tarvis pandud püsti spetsiaalne lava, mis kopeerib linnateatri Põrgulava, kuhu see kaks aastat tagasi sündis.

Lavastaja Elmo Nüganen on nimetanud seda kõige suuremaks valmis lavastusi puudutavaks emotsionaalseks muudatuseks.

Killuke linna on paigutatud heinamaale, mis viib omavahel konflikti linnakeskkonna ja loomuliku looduse. Vaataja tajub dekoratsioonile taustana Vargamäe metsi, mis sisuliselt toetavad linna kiire sebimise mõttetust.

Kokku tähendab "Tagasi Vargamäele" Albu valla ja kolme teatri ühisprojekti, mis koosneb neljast lavastusest - Linnateater toob Vargamäele oma varasemad lavastused "Tõde ja õigus. Teine osa" ja "Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4" ning uuslavastuse "Wargamäe Wabariik" ehk pentaloogia kolm keskmist osa.

Endla ja Rakvere teater liituvad projektiga juba kolmandat suve mängitava ühislavastusega "Vargamäe kuningriik", mis põhineb "Tõe ja õiguse" esimesel ja viiendal osal.

Just pärast viimaseks kavandatud etendust möödunud suvel sündis seda vaadanud Elmo Nüganeni peas idee tuua Vargamäele kokku kõik "Tõe ja õiguse" olemasolevad dramatiseeringud ning täita tühimik ja lavastada ära ka romaani kolmas osa.

Projekti osapooled olid mõttega päri ning omapoolse toetuse andis ka kultuuriministeerium. Möödub ju tänavu 130 aastat Tammsaare sünnist ning oma 90. sünnipäeva tähistab Eesti Vabariik.

Romaani kolmandale ja ilmselt kõige vähemtuntumale osale tuginev uuslavastus kannab pealkirja "Wargamäe Wabariik".

Meenutuseks niipalju, et tegevus viib aastasse 1905, mil Venemaal on puhkenud revolutsioon ja pöördeliste sündmuste tõuked on jõudnud ka veel iseseisvumata Eestisse.

Revolutsioonist laseb end kaasa haarata jumalavastasuse pärast Mauruse koolist väljaheidetud Indrek, kes üritab endal nüüd linnas tundide andmise ja kirjutamisega hinge sees hoida.

Tema püüd on jääda märuli ja lõhkumisjoovastuse keskel inimeseks, leida õiglust ja loogikat selles lõhestatud ajas, kus sõbrast võib saada hetkega vaenlane ja igaüks võib osutuda nuhiks.

Tegude ja valikute raskus langeb Indrekule tulisema joana aga alles siis, kui ta jõuab ringiga taas kord koju, Vargamäele, kus ema Mari on valudes suremas ning isa Andres otsib kangekaelse visadusega maailmast tõde ja õigust.

Indreku rollis astub üles Alo Kõrve, teistes osades on lisaks Linnateatri näitlejatele näha külalisi Eesti draamateatrist, Nukuteatri noortestuudiost, Ugalast ja Rakvere teatrist ning pooltsadat vabatahtlikku massistseenides.

Tänase esietendusega lähebki lahti suve suursündmus "Tagasi Vargamäele", kus nelja lavastust näeb kolmel vabaõhulaval ja Kukenoosi viljakuivatis kokku 30 korral.

Mängukava on koostatud nii, et vaataja, kes huvitub "Tõest ja õigusest", saab vaadata üht, kaht või kolme lavastust järjestikustel päevadel või ükshaaval.

Kõiki nelja jutti mängitakse maratonina vaid üks kord, aga see ongi Elmo Nüganeni hinnangul pigem teatrifriikidele, "mõistuse, aga kiiksuga inimestele", et anda neile võimalus näha, milles seisneb Tammsaare geniaalsus ning kuidas teemad ja tegelased läbi viie osa põimuvad.

Teatrimaratonile müüdi piletid läbi loetud minutitega, üsna paljudele etendustele on aga pileteid veel saada.

Nädalalõppudele koondatud teatritriatlonitele, kus saab ära vaadata järjest kolm etendust, on samuti pääsmeid saada.

Autor: Ülle Hallik

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt