Potisepp: Ukraina ennast ise ära ei toida

13. juuni 2008, 12:34

Eesti Toiduainetetööstuse Liidu juhi Sirje
Potisepp tõdes pärast hiljutist visiiti Ukrainasse, et sealsel turul haigutavad
Eesti ettevõtjate jaoks tohutud võimalused, Ukraina 50 miljonit elanikku end ise
ära toita ei suuda.

Toiduainetetööstuse juhi ja delegatsiooni ühe liikme Sirje Potisepa sõnul haigutavad Ukrainas Eesti ettevõtjate jaoks toiduainetetööstuses meeletud võimalused. „Juba Ukraina turu suurus on nii atraktiivne, kokku ligi 50 miljonit inimest ja praegu nad ei toida ennast ikkagi ise ära. Selles osas oleks Eesti ettevõtjatel seal liikumisruumi küll. Näiteks kala puhul ma konkreetselt uurisin asja, kalaturust on 60% impordi käes. See on meeletult suur maht, kusjuures nad on ise kalaga päris hästi varustatud,“ märkis Potisepp.

Visiidi käigus külastati ka üht kalandusinstituuti, mis tegeleb küll teadustööga, kuid kelle tegevusest saab kasu ka tarbimine. Potisepa sõnul on kalatoodete turg on oluliselt suurem kui pakkumine. „Tasuks mõelda ühisettevõtete peale, kohapeal tootjana olla on täna kasulikum kui lihtsalt eksportida,“ märkis Potisepp.

„Ma näeksin siin võimalusi nii, et nende poolt import ja meie poolt eksport. Siin on omad tollitõkked. Ukrainas kehtib importtoodetele tollimaks. See on küll toiduainete ja sektorite puhul erinev, kuid see on olemas. Kuigi Ukraina on liitunud WTOga kuskil kuu tagasi, siis minu küsimus oli ka Ukraina põllumajandus- ja agraaroksakonna aseministrile, kas võiks oodata, et Ukraina kaotab tollimaksud importtoodetele? Siis minister küsis minult selle peale vaid vastu - „Milleks?““ märkis Potisepp ning lisas, et iga riik kaitseb oma turgu ning Ukraina ja Eesti vahel on tollimaksude teemal käimas läbirääkimised. „See on variant, kuidas Ukraina kaitseb oma tootjaid, kuid samas on see meie tootjatele oluliseks tõkkeks, sest kui sul on lisamaksed peal, siis sa pole konkurentsivõimeline,“ lisas ta.

Potisepal oli visiidi käigus võimalus külastada ka ühte väikest gastronoomiakauplust, mis tema sõnul jäi Eesti tasemele ikka tugevalt alla. „See, mis seal väikeses poes oli, ei kannatanud küll mingit kriitikat. Meie tarbija ei rahulduks sellega. Samuti on poodides koguseliselt väga palju kohalikku alkoholi, mis on väga odav. Õlust võidutseb seal Obolon, miks seal pole näiteks head Eesti õlut?“ viskas Postisepp küsimuse õhku, kuid märkis, et hetkel taandub kõik aktsiisi ja tollimaksude taha.

„Ka pakendite osas on Eesti tükimaad ees. Kuid ilmselt on sealne tarbija ka veel vähenõudlikum ja kõik on otseselt seotud sissetulekutega. Kui sissetulekud suurenevad, siis ilmselt väheneb ka konservide tarbimine, mis praegu on väga suur. Ukrainal on igatahes tohutu potentsiaal igas valdkonnas,“ märkis toiduainetetööstuse liidu juht.

Sel nädalal Ukrainas olnud põllumajandusministeeriumi delegatsioon eesotsas minister Helir-Valdor Seederiga allkirjastas sealse ministeeriumiga majandus- ja teaduskoostöö memorandumi. „See oli selline üldisem memorandum, selle kohaselt peaks tulema nüüd ka täpsem tegevuskava. Soovime teadus- ja haridusalast koostööd teha, veterinaariaalast koostööd. Loodame jõuda ka sertifitseerimise lihtsustamiseni,“ kommenteeris Seeder.

Seeder rõhutas, et hea oleks Ukrainaga suhted sisse lüüa enne, kui nad saavad ELi liikmeks. "Turg on suur. Kui me juba enne nende ELi saamist teeme eeltööd ja loome suhteid, siis on see meile suur eelis - juba täna tuleb tegutseda,“ märkis Seeder ning lisas, et kohtumisel Ukraina presidendi Viktor Juštšenkoga rõhutas viimane, et Ukrainale on väga oluline ELi ja NATO suund.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2008, 16:37
Otsi:

Ava täpsem otsing