Suure Vankri tähtkuju sai Maalt krõpsureklaami

13. juuni 2008, 16:39

Võimalik, et tegu oli maailma pikima
reklaamipausiga. See kestis kuus tundi. Kui ka mitte uus rekord, siis vähemalt
oli see täiesti uus viis, kuidas teadust rahastada.

Nimelt kiirgasid Norra polaarpiirkonnas asuvad radarid eile esimest korda kosmosesse reklaami, mis kestis kuus tundi, kirjutas New Scientist. Reklaamiti Doritose tortillakrõpse ning signaal oli suunatud Suure Vankri tähtkuju suunas, mis asub Maast 42 valgusaasta kaugusel. Tähtkujus on piirkond, kus võiks leiduda Maaga sarnaseid planeete, seega ka maavälist elu.

Norrale kuuluvalt Svalbardi saarelt asuv Euroopa radarisüsteemide keskus EISCAT saatis sõnumi teele radarite abil, millega tavaliselt uuritakse Maa ülemist atmosfääri.

„Need on ühed kõige selgemad signaalid, mis meie planeedilt pärinevad – justkui majakas, mis kiirgab Päikesesüsteemi,“ ütles radarisüsteemide keskuse direktor Tony van Eyken.

Suure tõenäosusega maaväline tsivilisatsioon reklaamklippi lahti kodeerida ei oska, tegu on MPEG-failiga, mis sisaldab nulle ja ühtesid. Kuid sõnumit edastati regulaarses rütmis, mis peaks andma märku, et tegu on intelligentselt tsivilisatsioonilt pärineva sõnumiga.

Reklaami edastamise eest sai EISCAT krõpsutootjalt rahasumma, mille suurust ei avalikustada. Keskuse sõnul pole summa suur, kuid see võib osutada viisile, kuidas keskuse ressursse uutmoodi kasutada.

Suurbritannias näiteks lõpetati mullu mitmete astronoomiaprojektide rahastamine ning mitmed briti astronoomid on püüdnud asuda koostöösse EISCATiga. “Tulevikus võiks sellisest reklaamiedastusest teenitavat raha kasutada uurimistöö finantseerimiseks,” märkis Eyken.

Loe ka: Maalt lähtuv müra toob meile tulnukad kaela

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. June 2008, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing