Kristina Traks • 15. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ehitusfirmade seas tahetakse terad sõkaldest eraldada

Enamik auditeeritud omavalitsusi kiitis mõtte heaks ning Viljandi linnavalitsus teatas, et neil on selline 17 kohaliku ehitusfirmaga nimekiri juba olemas. Seevastu Sillamäe ja Maardu linnaametnike hinnangul oleks nimekiri mõttetu. Nende sõnul tasuks kaaluda teise, nn musta nimekirja koostamist, kuhu märgitaks ehitusfirmad, kes on riigihangetel sõlmitud lepinguid rikkunud.

Viljandi ehitusfirma Silindia tegevjuht ja omanik Toomas Perve ütles, et ta ei tea, kas nende ettevõte kuulub linnavalitsuse valitud 17 usaldusväärse firma hulka või mitte.

"Raske on sellist asja kommenteerida, ma tõesti ei tea, kes sinna kuuluvad," ütles ta ning lisas, et nemad osalevad riigihangetel, kus neil on võimalik võita.

Teise Viljandi ehitusfirma, Leviehituse ehitusdirektor Jüri Lunt ütles, et kuna nad pole mitu aastat riigihangetel osalenud, pole ta ka kuulnud sellest, et linnavalitsus on koostanud 17 firmast nimekirja, keda usaldada.

Siiski ei välistanud ta, et aasta lõpul nad osalevad riigihankel ning märkis, et eks siis selgub, kas nad kuuluvad nimekirja.

Auditist ilmnes ka kurioosumeid. Näiteks ei eelistanud osa omavalitsusi kõige soodsamat pakkumist, vaid hinnalt kõrgemat, sest kartis, et kallima pakkumised teinud firmad vaidlustavad riigihanke ning kogu protsess takerdub.

Maardu linnaametnikud aga sõlmisid kohaliku sotsiaalmaja ehitajaga lepingu, kus ehitajale tööde valmimistähtaja ületamise eest oli ette nähtud trahv 0 krooni.

Sauga vald sai Pharelt soojustrassi rekonstrueerimiseks 591 666 krooni, millele oleks lisandunud valla omafinantseering. Pakkumismenetluse tulemusel saadud odavaim pakkumine osutus aga prognoositust mitu korda kallimaks, ületades oluliselt valla võimalused, ja eraldatud euroraha tuli tagasi maksta.

Riigikontrolli hinnangul ei suuda paljud väiksemad kohalikud omavalitsused täita riigihangete seaduses esitatud nõudeid oskusteabe puudumise tõttu. Ka ei suudeta seada hankijatele piisavalt täpseid nõudeid, mistõttu valminud ehitised ei vasta alati soovitud kvaliteedile.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt