ÄP fototoimetus • 15. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Üks küsimus

Rene Kasela, Uus Maa Kinnisvara äripindade maakler

Kui ettevõttele on olemasolevad tootmisruumid kitsaks jäänud ja mõeldakse laienemisele, on praegu mõistlik leida sobilik rendipind.

Rentimise kasuks räägib asjaolu, et ei tule oma kapitali kaasata. Ettevõte saab raha suunata oma tootmise ja põhitegevuse arendamiseks.

Kinnisvaraturul on hetkel piisavalt projekti tasandil olevaid pakkumisi, kus arendajad ootavad klienti, kelle soovi järgi hoone rajada. Nii uute ruumide otsimine annab ettevõttele võimaluse täpselt oma soovide järgi uus pind leida. Puuduseks on vaid hoone kuni aastane valmimisaeg.

Et uute kaasaegsete ruumide pakkumisi on vähe, on rendile andjatel võimalus küsida ka kõrgemat hinda. Uute kaasaegsete tootmisruumide rendihinnad jäävad vahemikku 85-105 kr/m2.

Läbirääkimistel arendajaga, kes on nõus hoone rajama kliendi soovide järgi, on reaalne tingida hind 75 kr/m2 juurde.

Toomas Naska, Arco Vara Kinnisvarabüroo äripindade maakler

Praegu laienevad või alustavad ettevõtted pigem siiski rendivad laopinna, maatüki ostmine ja arendamine hoiab kapitali kinni. Soovitame laienejatel kindlasti rendipinna kasuks otsustada. Otsitakse enamjaolt pinda suurusega 300-700 m2 ning 1000-1500 m2.

Lisaks suurusele on olulised kaasaegsed tehnilised võimalused. Eelistatud on kindlasti hea juurdepääsuga ning avatud planeeringu ja piisava töökõrgusega pinnad. Laokomplekside puhul lähevad üha enam hinda logistilised täiskontseptsioonid, kus omanik pakub liskas pinna rentimise võimalusele ka muid logistikaga seonduvaid lahendusi.

Martin Vahter, 1Partner Kinnisvara tegevjuht

Vara soetamisel kasutatakse üldiselt laenu, mis omakorda koosneb põhi- ja intressiosast.

Rusikareegel on, et kui laenumakse intressiosa on väiksem kui rentimise kulu, siis tasub osta. Laenumakse põhiosa tasumisel aga saadakse vara omanikuks ning seetõttu ei saa tervet laenumakset võrrelda rendikuluga.

Mõistagi tasub tõusval kinnisvaraturul pigem osta kui rentida. Kui turg on seisev või langev, tasub pigem rentida.

Samas on langeval turul jälle võimalik vara tunduvalt soodsamalt soetada. Ostmisel seavad omakorda piiranguid jälle pangad.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt