Majanduslik ebastabiilsus teeb Saksa ettevõtetele muret

16. juuni 2008, 16:02

Makromajanduslik ebastabiilsus ja
tööjõupuudus varjutavad Saksa ettevõtete optimismi Eestis, Lätis, Leedus,
sellest hoolimata on ettevõtjate tulevikuootused positiivsed.

Kuigi makromajanduslik ebastabiilsus, suurenevad kulud ja tööjõupuudus on Saksa ettevõtete optimismi tuntavalt kärpinud, on ettevõtjate tulevikuootused veel positiivsed, selgus Saksa-Balti Kaubanduskoja seekordse konjunktuuriuuringust, milles osales 82 ettevõtet Eestist, Lätist ja Leedust.

Võrreldes teiste Kesk- ja Ida-Euroopa riikide, samuti Saksamaa ja Hiinaga on Balti riigid endiselt edetabeli esimestel positsioonidel. Ligi 80% küsitletud ettevõtetest valiksid investeeringute sihtkohaks uuesti Balti riigid. Eesti, Läti ja Leedu jäävad saksa ettevõtjate sõnul ka järgnevatel aastatel investeeringuteks atraktiivseks piirkonnaks ja pakuvad piisavalt võimalusi majandustegevuseks.

Makromajanduslikud tegurid on käesoleval aastal tugevalt kahandanud majanduse väljavaateid. „Pärast viimaste aastate eufooriat on märgata teatavat kainenemist. Majanduse hetkeseis mõjutab pikka aega Saksa ettevõtjate ootusi Balti riikides,“ kommenteeris konjunktuuriuuringu tulemusi Saksa-Balti Kaubanduskoja peadirektor Maren-Diale Schellschmidt.

Eelmisel aastal suutis enamus siinses regioonis tegutsevatest Saksa ettevõtetest kasvatada nii käivet kui kasumit ligi 20% võrra. Sama edukalt läks ka küsitluses osalenud ettevõtetel – vaid 4% vastanutest hindas oma äritegevuse hetkeseisu halvaks.

Rahulolematust väljendasid ettevõtted riiklike hankeprotsesside läbipaistvuse, kehva ligipääsu riiklikele ja Euroopa Liidu toetustele ja ka teadus- ja arengutööks loodud tingimuste üle.

Lisaks riigiaparaadi töö efektiivsemaks muutmisele ja infrastruktuuri parandamisele tuleks saksa ettevõtjate hinnangul tõhustada eelkõige võitlust korruptsiooni ja kuritegevusega.

Probleemse valdkonnana mainiti ka keerulist olukorda tööjõuturul. Endiselt napib tööjõudu -puudu on nii kvalifitseeritud tööjõudu kui lihttöölisi. Lahendust näevad küsitluses osalenud ettevõtjad paindlikumas tööõigusalases seadusandluses ning ebaadekvaatse kutseharidus- ja täiendkoolitussüsteemi reformimises. Samuti vajaks suuremaid investeeringuid ja parandamist haridussüsteem ja avalik infrastruktuur.

Kvalifitseeritud tööjõu puudus on kaasa toonud palkade kiire kasvu. Eriti Eestis tõstsid Saksa ettevõtjad esile palkade ülikiire kasvu. Kuid ka Lätis ja Leedus mainiti kriitiliselt palkade kiiret kasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. June 2008, 15:59
Otsi:

Ava täpsem otsing