Teadlased leidsid Maaga sarnanevate planeetide kolmiku

16. juuni 2008, 19:06

Euroopa teadlased teatasid täna, et on
leidnud Linnutee galaktikast kolm suurt Maaga sarnanevat planeeti ning lisaks
veel kaks tähesüsteemi, kus leidub planeete.

Prantsusmaal konverentsil esitletud uue teabe põhjal võib eeldada, et Maa-sarnased planeedid on üpris tavaline nähtus, vahendas Reuters.

„Kas iga tähe ümber tiirlevad planeedid ja kui jah, siis palju neid on?“ küsis Šveitsis Genfi observatooriumis töötav astronoom Michel Mayor. „Me ei tea küll veel vastust, aga me oleme liikunud selle teadmise suunas suure sammu edasi.“

Kolm planeeti tiirlevad tähe ümber, mille mass jääb Päikese massile õige pisut alla, see asub Maast 42 valgusaasta kaugusel.

Planeedid on Maast tublisti suuremad, väiksema mass on 4,2, keskmise 6,7 ja suurima 9,4 korda Maa massist suurem.

Planeedid tiirlevad oma kodutähe ümber üsna suure kiirusega. Ühe aasta kestab neli päeva, teisel kümme ja aeglaseimal 20 päeva.

Astronoomid kasutasid Tšiilis La Silla observatooriumis asuvat teleskoopi HARPSi, mille abil tehti spektrimõõtmisi.

Siiamaani on avastatud üle 270 eksoplaneedi. Enamasti on tegu planeetidega, mis sarnanevad Jupiteri või Saturniga. Väiksemad, suuruselt rohkem Maad meenutavaid on paraku ka palju raskem avastada. Kindel on see, et otsestest vaatlustest pole planeediotsingutes mingit abi, küll aga aitavad raadiolained või spektrimõõtmised. Tiirlev planeet tekitab tähe spektris värelusi ning neid on võimalik mõõta.

„HARPSi spektrograafi abil on võimalik avastada palju väiksemaid planeete, mille mass on Maa omast kaks kuni kümme korda suurem,“ ütles samas uuringus osalenud Stephane Udry.

Lisaks eelmainitud kolmele planeedile leidis töörühm ka planeedi, mis teeb tähe HD 181433 ümber tiiru 9,5 päevaga ning mille mass on Maa massist 7,5 korda suurem. Selle tähe juurde kuulub ka Jupiteri meenutav planeet, mille aasta kestab kolm aastat.

Ühest teisest tähesüsteemist tuli välja planeet, mille mass ületab Maa oma 22 korda, see teeb tiiru oma tähe ümber nelja päevaga, aga ka Saturni meenutav planeet, millel kulub tiiru tegemiseks kolm aastat.

„See on vaid jäämäe tipp,“ ütles Mayor. „Kõigi HARPSi abil uuritud tähesüsteemide analüüsi põhjal võib öelda, et kolmandik Päikesega sarnanevaid tähti omab super-Maad või Neptuuni meenutavaid planeete, mille tiirlemisperiood jääb alla 50 päeva."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2008, 10:33
Otsi:

Ava täpsem otsing