Hille Tressum • 16. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Edgar Savisaar pakkus välja 12 ideed Eesti päästmiseks

Riiklikud piirhinnad toiduainetele, munitsipaalpoed, palgatõus võrdsustada riiklikult inflatsiooniga, takistada laenuvõtmist - need vaid mõned punktid mahukast päästeprogrammist.

Keskerakonna arvates ei ole palkade külmutamine ja alandamine õige, palgatõus võiks minimaalselt olla võrdne inflatsiooniga, kirjutasid Savisaar ja Keskerakonna liikmest ettevõtja Jaan Õmblus erakonna ajalehes Seitse Päeva.

Erakond on arusaamal, et tuua Eestit välja tabanud majanduskriisist, tuleks esmajärjekorras lõpetada laenuvõtmist õhutav liberaalne majanduspoliitika. Teiseks on vaja kõrvaldada SMS-laenukriiside tekkepõhjused ning reguleerida kiirlaene pakkuvate ettevõtete turg.

Toiduainete hinnatõusu vastu pakub erakond välja toiduainetele piirhindade kehtestamise ning munitsipaalpoed, kust inimene saaks osta väiketootjate pakutavaid tooteid madalama hinnaga.

Eluasemepoliitikas pakub Keskerakond välja käivitada riiklik eluasemelaenude tagatissüsteem. Selle raames kataks riik eluasemelaenude tagasimaksmisega raskustesse sattunud laenuvõtjate kohustused panga ees ja muutuks laenuvõtja uueks krediitoriks.

Maksupoliitika vallas peavad Savisaar ja Õmblus oluliseks maksualanduste peatamist ning aktsiisipoliitika ülevaatamist.

Kohalikus poliitikas peaksid omavalitused Keskerakonna meelest rakendama edukate omavalituste, nagu Tallinna, juhtimispõhimõtteid.

Samuti peab erakond tähtsaks kodumaise kapitali toetamist ning transiidi elavdamist. Selle jaoks on aga vaja kohe alustada läbirääkimisi Venemaaga, et selgitada oma huvitatust transiidist.

Viimase punktina tõi Keskerakond välja makromajandusliku stabilisatsioonipoliitika muutmise. Nimelt tuleks Euroopa Liidu abiraha maksimaalselt kasutada. Majanduse elavdamiseks on oluline kasutusele võtta riigi oma stabilisatsioonireserv ning muud sihtotstarbelised reservid. Erakond peab vajalikuks riigile vajaliku vara müümise lõpetamist.

Tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriisi arvates pole Edgar Savisaare ettepanekud majanduse suuremasse tõusu juhtimiseks kuigi asjalikud ja jahtuvast majanduskeskkonnast väljatulemiseks väga palju kaasa ei aita.

"Ütleksin, et eriti asjalikud need ettepanekud ei ole," lausus Kriis. Ta lisas, et ettepanekuid esitades ei ole Savisaar ettevõtjate peale mõelnud.

Inimestele rohkem raha kätte jätvate maksualanduste peatamine, kohalikele omavalitsustele lisakoormust andvate ja turgu solkivate munitsipaalpoodide rajamine, aktsiisitõusude peatamisega euro tuleku edasi lükkamine ja pankroti äärel vaakuva Tallinna linna keskerakondlike juhtimisprintsiipide üle võtmine on otsetee Eesti muutmiseks sotsialistlikuks Kuubaks, ainult selle vahega, et meil ei leidu naftat ja ka ilm on kehvem.

Eesti on viis aastakümmet talunud riigi kehtestatud hindasid, riigi reguleeritud tootmist ja riigi pealesunnitud käitumist. Seda aega taga nutta on kohatu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt