Tarvo Vaarmets • 17. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Agrowill korraldab börsimässu

Kui õues korralikke rahetükke alla sajab, siis vaevalt keegi nina toast välja tahab pista, kukkuvate nugadega on asi aga veel hullem - nende eest tuleb pommivarjendisse joosta. Või leida mingisugune ebareaalsena tunduv oaas keset kadu. Selline oaas on keset Vilniuse börsi väärtuskadu olnud uustulnuka Agrowilli aktsia, mille hind on emissioonihinnaga võrreldes kosunud juba viiendiku, samal ajal, kui indeks on kindlalt allapoole tiksunud.

Tuline laieneja on suurelt ja julgelt ette võtnud algusest peale - esmase aktsiate müügiga korjati raha ju keset pessimismi ning edukalt, võeti see, mida taheti. Siis. Nüüd tahetakse juba rohkem - otsitakse uut kapitali. Selle tulemusena on ettevõte korjanud endale juba päris suure hulga kohustusi, mille katmiseks ja juurde tekitamiseks uut raha vaja lähebki. Agrowill on puhas visiooniaktsia - esmalt põllumajanduse areng visioonina ja teisalt viimasest tulenev ettevõtte strateegia edukas rahaks konverteerimine kui visioon. Kas põllumajandus on järgmise kümne-kahekümne aasta rahapaisutaja? Kas Agrowilli agressiivne, suuresti võõrkapitalil baseeruv laienemine jääb ikka hallatavuse piiresse - kas ettevõte suudab võetud võlarahaga tekitada piisavalt kiiresti piisavat rahavoogu nii kohustuste katmiseks kui ka aktsionäridele väärtuse loomiseks?

Viimaste aastate globaalsed arengud viitavad küll asjaolule, et põllumajandus ehk toidugenereerimine on perspektiivikas äri ja kui Agrowilli juhtkond võlavõtmisega liiale ei lähe, siis näib ka ettevõtte strateegia pikaajalise tubli kasvuvisiooniga kooskõlas olevat.

Agrowill teenis selle aasta esimeses kvartalis üle kolme miljoni liti kahjumit, ent aktsia hind liikus sellele vaatamata üles - üleslükkajateks olid järelikult puhast tõugu visiooniinvestorid.

Ettevõtte bilansis oli esimese kvartali lõpu seisuga rohkem lühiajalisi kohustusi kui lisakapitalita teeninda suudetaks. Niisiis noteeritigi juuni alguses 16 miljoni liti väärtuses võlakirju ja mõned päevad tagasi otsustati, et lastakse välja ka vähemalt 23 miljoni liti eest uusi aktsiaid (otsuse peab heaks kiitma aktsionäride erakorraline koosolek). Kaks kolmandikku uutest aktsiatest on lubanud ära osta ettevõtte suurim aktsionär, ülejäänu jagatakse avalikkusele. Uue raha kaasamiseks kasutatakse seega igasuguseid vahendeid. Samas näib, et lisaks juhtkonnale usuvad ettevõtte ambitsioonikate plaanide edukusse ka võlausaldajad ning investorid. Üsna kummaline praegusel ajal - keset maad võtnud üldist vaikelu käib Agrowillis tõsine puude alla loopimine ja ehk tulemuslik. Karmimaks muutunud tingimustes on üle võtta kahtlemata lihtsam ning kasulikum.

Juuni alguses kirjutati alla lepingule, millega ostetakse Põlva Agro - ettevõte, mille eelmise aasta kasum moodustas koguni üle poole Agrowilli tegevuskasumist (ilma varade üleshindamiseta). Mõned päevad tagasi teatati plaanist üle võtta Leedu põllumajandustootja Gruduva UAB, mille mullune kasum oli täpselt pool Agrowilli tegevuskasumist. Niisiis on börsile tulek Agrowillile tõelise hoo sisse andnud ja ettevõte on lühikese ajaga muutumas ajaloolist kasumit silmas pidades üle kahe korra suuremaks.

Agrowilli prognoosi järgi peaks ettevõtte käesoleva aasta käive kosuma 36% jagu ja kasum kasvama viiendiku. Arvestades, et Põlva Agro tulemused hakkavad tõenäoliselt Agrowilli näitajates kajastuma alates kolmanda kvartali algusest ja Gruduva hakkab oma panust andma mõnevõrra hiljem, näib käibeprognoosi täitmine vägagi reaalne. Kasumisoovi täitmisega on keerulisem, sest esimese kvartali miinus ning suurenevad intressikulud tähendavad, et ettevõte peab aasta teises pooles mullusega võrreldes teenima märgatavalt enam kasumit.

Käesoleva aasta arengud on siiski alles põhja ladumine võimalikuks tuleviku eduks, mistõttu käibe- ja kasuminäitajate kõrval tuleks tähelepanelikult jälgida, kuidas tullakse toime kohustustega - risk on pigem siin.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt