ÄP fototoimetus • 17. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Laar: Eesti peab riiki meelitama tarka raha

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart Laar vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Milline on Eesti arenguperspektiiv järgmiseks 20 aastaks?

Usun, et Eestil on kõik võimalused 20 aasta pärast edukas olla. See eeldab eelarve hoidmist tasakaalus ja konservatiivse eelarvepoliitika jätkamist, mis võimaldaks aastal 2011 üle minna eurole. Selleta 20 aasta pärast edu pole loota. See eeldab omakorda valitsemiskulude kärpimist ning külmutamist.

Eesti tuleb muuta magnetiks tarkadele inimestele ja targale rahale.

Kas nõustute, et riik oli tänavuse eelarve tulupoole koostamisel liiga optimistlik ja tulude üleplaneerimine oli tegelikult välditav?

Jah. Suurem konservatiivsus oleks Eestile igal juhul kasuks tulnud. Eesti on tegelikult juba aastaid üle võimaluste elanud. Nüüd pole muud võimalust kui kulutamispillerkaarile lõpp teha ja reaalsusse naasta.

Milliseid muudatuslikke samme teeksite kohe peaministrina?

Usun, et esimesed sammud on peaminister negatiivse lisaeelarve näol juba teinud. Kindlasti on oluline haldus-territoriaalse reformi käivitamine.

Kas Eesti võiks kunagi särada näiteks maksusoodustustega finantskeskusena nagu Luksemburg?

Eesti ei peaks kedagi kopeerima, seda enam, et Luksemburgi mudel on viimasel ajal tõsise surve alla langenud.

Mida vabam on majandus, seda suuremad on tagasilöögid majanduslanguse korral. Kas Eesti praegune seis ei kinnita, et Eesti majandus on olnud pisut liiga vabal kursil?

Näib, et enamik teadlasi ja olemasolev praktika kaldub siiski selle poole, et kuigi tõusud-langused on majanduses möödapääsmatud, tulevad just vabama majandusega ehk konkurentsivõimelised riigid neist kiiremini välja. Majandusvabaduse edetabel langeb üsna täpselt kokku jõukamate või kiiremat majanduskasvu näitavate riikidega.

Kuidas kommenteerite Savisaare 12 ideed Eesti päästmiseks?

Kuigi talongiajast on juba üle 15 aasta möödunud, näib Edgar Savisaare ainsaks lahenduseks majandusprobleemidele olema riikliku sekkumise ja kontrolli suurendamine. Sinna on suur hulk tema ideid ju suunatud. Eesti viiksid nad aga samamoodi põhja nagu omal ajal.

Kuidas suhtute eraisikute ja juriidiliste isikute tulude erinevasse maksustamisse?

See peaks lõppema viivitamatult.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt