Anne Oja • 18. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Kvartalis hapneb laene 300 miljoni eest

"2008. aastaks prognoosime laenukvaliteedi halvenemist, mis väljendub üle 60 päeva viivislaenude osakaalu kasvus tasemele 1,5%. Pangad jätkavad konservatiivset joont laenude allahindamisel. Keskmine allahindluse maht on suurusjärgus 300 miljonit krooni kvartalis," ennustas Rehe finantssektori tulevikku aasta teises pooles.

Rehe täpsustas, et tema pakutud numbrid iseloomustavad kogu finantssektori käekäiku, mitte üksnes Sampo Panga eeldatavaid tulemusi. "Pankade kasumid alanevad võrreldes 2007. aasta sama perioodiga, kuid tervikuna säilitab pangandus aktsepteeritava kasumiteenija staatuse," lisas Rehe.

Rehe märkis, et mais jätkas Sampo Pank stiilset ja kasumlikku kasvu, kuid täpsemaid tulemusi saab pank välja anda alles pärast kvartalitulemuste avalikustamist. Rehe ütles, et võlga võib nimetada probleemseks, kui klient ei soovi pangaga suhelda ja on võlgu olnud üle 150 päeva.

"Probleemsete võlgade haldamisel tuleb protsesse jaotada jämedalt kaheks. Esiteks tagatisega tagatud võlgade haldamine ja teiseks tagamata laenude ja võlgade haldamine," rääkis Rehe. Tema sõnul käib tagatud probleemlaenude sissenõudmine kohtutäituri või pankrotihalduri juhtimisel.

Ka Hansapank kinnitas aripaev.ee-le stabiilse äri jätkumist ning ütles eile, et nemad pole hapusid laene müünud. "Hansapank ei ole oma pika- ega lühiajalisi laene müünud. Tegeleme ise ka probleemlaenude menetlemisega. Üldiselt käsitletakse lepingu ühepoolset lõpetamist case by case. Seega on üht konkreetset tähtaega väga keeruline välja tuua. Üldiselt peab klient olema võlglane juba enam kui 90 päeva ning ei ole leitud lahendust või jõutud kokkuleppele uue maksegraafiku osas," edastas pank.

"Hansapanga Eesti äritegevus on jätkunud oma tavapärases rütmis. Mingeid olulisi kõrvalekaldeid viimaste kuude tulemustest ei ole," ütles Erkki Raasuke.

"Prognoose majandustulemustele me ei tee ja teiste pankade tegevust ei oska hinnata," lisas Raasuke.

SEB teatas, et kommenteerib laenude teemat alles pärast teise kvartali tulemuste avaldamist. SEB avaldab kvartaliaruande 16. juulil, Hansapank 17. juulil ja Nordea Pank 22. juulil.

Eesti Panga andmetel on siinsete kommertspankade laenukahjumite praegune tase umbes 1,3%. Kogu maailmas läheneb mahakantud laenude summa 390 miljardile USA dollarile.

Sampo Pank müüb hapud laenud maha, Nordea läheb tagatisvara kallale 90 päeva möödudes.

Sampo Panga andmetel on nad tähtaja ületanud laene juba müünud. Eeskätt lähevad müüki üle tähtaja lastud Freestyle'i-nimelised tarbimislaenud.

"Laene oleme müünud, eriti üle tähtaja tarbimislaene. Müügiotsused sõltuvad sellest, millist hinda laenu eest pakutakse. Kui see on kõrgem kui majasisesed kulud laenu tagasisaamisel, kaalume laenu või nõude müüki," kommenteeris Sampo Panga finantsdirektor Ivar Pae.

Sampo Pank pakub Freestyle'is nimelist tagatiseta tarbimislaenu, mille kasutatud limiidilt küsib 13-19% aastaintressi. 19% aastaintressiga saavad seda laenu ka need, kelle sissetulekud laekuvad mõnda muusse panka.

Nordea Pank paneb tühje lubadusi andnud laenuvõtja tagatisvara sundmüüki, kui laenaja on pangale võlgu olnud üle 90 päeva.

Nordea Panga krediidijuht Ivar Kallast ütles aripaev.ee-le, et enne laenulepingu lõpetamist otsib pank tagasimaksetega võlgu jäänud kliendiga korduvalt kontakti.

"Reeglina jõutakse selles faasis ka kompromissini," rääkis Kallast. "Protsess jätkub vaid juhul, kui inimene ei aktsepteeri panga pakutavaid lahendusi," lisas Kallast.

Nordea Pank tohib ühepoolselt laenulepingu üles öelda, kui võlgnevus läheb üle 90 päeva. Vahel lubab pank laenuvõtjal endal tagatist müüa.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt